Какво оборудване имат огнеборците и какво липсва в пожарните коли?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
21:47 / 19.07.2024
1647
Спрямо регионите - градски или с преобладаваща горска местност, пожарникарите трябва да имат различна техника в колите си. С какво оборудване разполагат огнеборците и какво липсва в служебните им автомобили? 

Пожарникарите в града трябва да влизат във високи сгради, а колегите им в близост до природата – в трудно достъпни гори. Затова и колите им са оборудвани по различен начин. Тези, които ще ходят в гората, трябва да имат резачка за дърва, лопати, както и по-тънки маркучи.

Тодор Тодоров, Столична пожарна: "Трябва да се внесат т. нар. малки шлангове, които са 25 - диаметър, които са много по-маневрени в гората и много по-лесно се разпъва линията. Да видим разликата каква е разликата между шланга 25 мм и и останалите - това е шлангът 32 мм, това е шлангът 75 мм. При него в гората водата ще отиде много бързо. Докато се напълнят самите шлангове и водата почти е свършила. Трябва ни и някой друг дрон, с който много по-лесно ще се види фронтът на разпространение на пожара."

Една минута след като получат сигнал, пожарникарите трябва да се качат на автомобила и да напуснат гаража. Пет екипа на Столичната пожарна или 20 души са в страната, за да помагат в гасенето на тежките пожари. И ако в София могат да се похвалят с повече обновена техника, в другите региони са необходими още подобрения.

Митко Чолаков, началник на РДПБЗН-Хасково: "Голяма помощ ни оказват булдозерите. Вие видяхте и на големите пожари. Тежките булдозери, с които не разполагаме, а ги наемаме от външни фирми. Има специални противопожарни маски, които се ползват при горски пожари,които предпазват, когато работиш вън в силно задимена среда. Доколкото разбирам има направени поръчки, но те все още не са доставени."

1300 тона вода са хвърлени през последната седмица от хеликоптерите на армията. Всеки от тях е летял 12 часа. Закупуването на още хеликоптери обаче няма да реши проблема според министъра на отбраната.

Атанас Запрянов, служебен министър на отбраната: И да вземем повече средства, трябва да оборудваме повече екипажи, трябва да готвим повече екипажи. Ако е необходимо, ще го направим."

Междувременно заради тежката ситуация пострадаха няколко пожарникари. Въпреки това след като бяха прегледани, те решиха да продължат да се борят с огъня, пише БНТ.

Виж коментарите (0)

Още по темата (426):
19.04.2025 Един от "Достойните българи" – Светльо от Свиленград, който пострада при гасенето на пожари
11.01.2025 Пожар пламна пред хотел "Хилтън" в София 
09.01.2025 Пожар във Варна! На място има 6 пожарни!
30.12.2024 Ясен Цветков: България е на първо място по унищожени от пожарите площи
26.12.2024 Пожарът във Варна е потушен
26.12.2024 Огромен пожар гори във Варна!
Още новини от Национални новини:
Киселова: На най-светлия български празник нека с гордост и почит...
Важно: При покупка на билети за събития от онлайн платформи следе...
Делян Пеевски: Със силата на словото започва всяко ново начало!
Премиерът Желязков: 24 май е най-хубавият и най-светъл български ...
Просветният министър: Малко народи имат привилегията да честват п...
НИМХ с подробна прогноза за уикенда


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).