Какво се случва, ако се заразим с коронавирус между двете дози на ваксината?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
11:43 / 26.04.2021
2078
Трябва ли да си поставим втора доза от ваксината срещу COVID-19, ако след първата имаме достатъчно количество антитела? Какво се случва, ако се заразим с коронавирус между двете дози - трябва ли да отложим втората и ако да - с колко време? На всички тези въпроси, отговарят експертите в рубриката на "Здравей, България" "Питай за ваксините".

Ели Пазвантова и съпругът й се възползват от възможността за ваксиниране още в края на февруари - по време на първите обявени "зелени коридори".

"На следващия ден вече имахме симптоми, които смятахме, че са вследствие на ваксината. Направихме си тестове и се оказа, че сме положителни", каза Ели Пазвантова.

Тя преболедува леко, но мъжът й стига и до болница. Вече здрави, сега планират да се изследват за антитела, тъй като датата за поставяне на втора доза от ваксината наближава. Каквито и да са стойностите обаче, казват, че това няма да ги ориентира кога и нужно ли е въобще поставянето и на втората доза.

"Не е задължително и не е препоръчително да се слага втора доза. Причината е, че имунният отговор, който се създава, не е по-добър от този, който се образува след първата доза и преболедуването", обясни д-р Елисавета Наумова, началник на Клиника по клинична имунология, УМБАЛ "Александровска".

Тоест, протекцията, която получаваме след първа доза и преболедуване, би могла да ни предпази в рамките на поне от 6 до 9 месеца, а понякога - дори година. 

Случаят на майката Ралица и дъщеря й Стела обаче е малко по-различен. След поставена първа доза от препарата на AstraZeneca измерили антителата си. Високите им стойности и предупреждението от последните седмици, че този вид ваксина повече няма да се прилага при жени под 60 години с повишен риск от тромбози, породили у тях съмнение дали да си поставят втора доза.

"Не ни притеснява това, че самата ваксина ще има странични ефекти. Искаме просто някой да обясни какъв е смисълът да се сложи втората доза, при условие че ти си защитен от първата", каза Ралица.

"Отговорът е много прост. Първата доза създава имунитет, но ако искаме тези антитела да бъдат трайни и да се образува голямо количество от така наречените "паметови клетки", тогава е необходимо да се направи тази бустерна доза", каза д-р Наумова

Виж коментарите (2)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Национални новини:
Изтече краен срок, свързан с ТЕЛК комисиите
Свалянето на Росен Желязков от новата сглобка ПП-ДБ, БСП, "Възраж...
МЕ: България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантира...
Нов дълг се очаква да бъде набран в средата на май, ето каква е с...
За първи път в Източна Европа и на кирилица: Когато в Пловдив зап...
Предстои голямото пътуване, а само да денонощие МВР спипа 14 вода...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).