ICDSoft Fire Brigade е ведомствена пожарна служба към компанията, която я финансира – ICDSoft. Това е формирование, събрало страхотен екип от професионалисти, хора с много опит в спасителната и огнеборската дейност, които не се притесняват дори да рискуват живота си на момента. Подобно формирование в България в този му вид не съществува. Това каза Калоян Христов – член на екипа на ICDSoft Fire Brigade със сериозен опит в спасителни, издирвателни и огнеборски дейности и собственик на компания за аутдоор спорт и здраве, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Екипът на ICDSoft Fire Brigade се състои от 12 човека. Базата е ситуирана в село Еремия в Община Невестино. Районът изобилства от широколистни и иглолистни гори, които са в близост до границата с Република Северна Македония, поясни Христов.
Бригадата е добре обезпечена в материално отношение, обясни той. "Имаме четири машини тип амфибия, които са малки и могат да стигат до местности, до които трудно достигат колите на пожарните служби. Те са оборудвани с много дълги пожарни шлангове, както и помпи. Имат и резервоари с вода.“
Екипът на ICDSoft Fire Brigade си взаимодейства с всички служби на терен – регионалните дирекции на "Пожарна безопасност“, "Гранична полиция“, горските стопанства, както и с хората от населените места. "Всеки допринася с каквото може, като водещи във всяка акция разбира се са пожарните служби. Те са истинските професионалисти, които влизат в най-рисковите и опасни места, те преценяват къде ще сме най-ефективни“, обясни Калоян Христов.
ICDSoft Fire Brigade работи на терен от началото на август. Самият Калоян Христов е участвал в гасенето на четири големи пожара и в редица по-малки. Той обясни, че топлото време, силните ветрове, сухата растителност и човешката небрежност са предпоставка за избухването на огромни пожари. "Такъв е примерът с големия пожар в Църварица, в който бяхме три дни на терен. За съжаление при този пожар бяха засегнати около 1000 дка гора, изгоряха редица кошери, четири-пет къщи, но пък лично ние спасихме две къщи – огънят беше стигнал на няколко метра от тях“, разказа Христов.
През изминалата нощ екипът на ICDSoft Fire Brigade е гасил пожар в горите над Кюстендилско. Пожарът е тръгнал от селскостопанска постройка в горите на Западна България, излязъл е от контрол и е навлязъл в горската част и в полето. "С изключително навременната реакция на пожарната служба на Кюстендил и на град Рила и с наша помощ за два часа и половина успяхме да спрем и да загасим пожара. Едно от най-важните неща в такава ситуация е бързото и навременно прихващане на огъня така, че той да не може да се разпространи, да не стане върхов и да не тръгне на различни фронтове, защото вятърът тук е изключително променлив и сменяйки посоката си, всъщност обръща фронта и разраства пожарите“, разказа Калоян Христов.
Калоян Христов: ICDSoft Fire Brigade работи на терен от началото на август
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
България в международния фокус: Световните медии за оставката на ...
23:07 / 19.01.2026
"ПП–ДБ ще се чувстват неудобно от прокремълските позиции на Радев...
21:49 / 19.01.2026
Зафиров: БСП отново има президент!
21:49 / 19.01.2026
Костадинов: На Радев ще му се наложи да отговаря на много въпроси...
20:31 / 19.01.2026
Радостин Василев: Възприемаме партия на Румен Радев като възможен...
20:31 / 19.01.2026
Ивайло Мирчев каза дали "Да, България" ще преговаря с Румен Радев...
20:30 / 19.01.2026
Актуални теми
Зареждане ...

17:29 / 16.08.2024
2045







Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.