Членът на Управителния съвет на БНБ Любомир Каримански заяви, че не очаква промяна във фиксирания курс на лева при въвеждането на еврото и темата е по-скоро приключена в обществото.

"Еврото вече дори не ме вълнува толкова. Много по-важно е дали икономиката ни ще бъде конкурентоспособна през следващите години", подчерта Каримански пред NOVA NEWS. Според него далеч по-притеснителен сигнал е липсата на публикувани предварителни данни за изпълнението на консолидираната фискална програма за месец май от Министерството на финансите.

"Тази практика беше достатъчно дисциплинирана — всеки месец да се публикуват предварителните данни за предходния. Когато това не се случва, има проблем във фиска, най-вероятно с разходите", обясни той.

Каримански акцентира върху риска от нарушаване на разходните тавани, които България е поела ангажимент да спазва през следващите години в представената пред Европейската комисия четиригодишна фискална рамка.

Опасения, които Каримански изрази:

- Ако политическо решение доведе до повишаване на разходните тавани, това ще разклати финансовата дисциплина;

- Няма яснота какви политики правителството планира както по приходната, така и по разходната част;

- Липсата на конкретни мерки поставя под съмнение способността за изпълнение на средносрочните цели.

"Освен двата доклада, конвергентният и този на  Европейска централна банка и Европейската комисия, излезе и  така нареченият доклад на европейския семестър.  Там много ясно е посочено, че нетните ръстове на разходите в страната растат по начин, който не планирано от правителството. Тоест, ако ние сме планирали за 2025 г. ръстът на нетните разходи да бъде 6,2%, те към момента са около 8-8,2%, а комисията очаква до край на годината да бъда 9,2%. Това означава само, че вероятно дефицитът на правителството няма да бъде този", поясни Каримански.

След приемане на еврото ще има сътресения в доходите ни, ако не вземем мерки за структурата на икономиката, твърди той.