Китайски вагони и локомотиви ще се правят в България?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (6)
11:07 / 07.12.2010
1765
Меморандум за сътрудничество в областта на жп транспорта между Република България и Китайската народна република подписаха днес (7 декември) в Пекин министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков и китайският министър на железниците Лиу Джъдзюн. Документът бе подписан в присъствието на вицепремиера на КНР Джан Дъдзян преди откриването на Седмия световен конгрес за високоскоростни влакове.

Меморандумът очертава сферите на сътрудничество, визирайки транзита през България по евроазиатските транспортни коридори, модернизация на съществуващата жп инфраструктура, проучване в областта на железопътните технологии, в това число и развитие на бърз и високоскоростен железопътен транспорт, обмен на експерти.

По време на проведената двустранна среща с министър Лиу министър Цветков обсъди конкретните действия за реализиране на заложените цели в Меморандума. Договорено бе изпращането на експертна група от Китай, която да проучи на място възможностите за съвместно производство на вагони и локомотиви в България при спазване на стандартите и технологичните изисквания на ЕС, както и потенциала за сътрудничество в областта на високоскоростните влакове в перспектива.

Министър Цветков проведе работна среща и с министъра на транспорта на Китай Ли Шенлин, с когото договори създаването на контактна експертна група, която да очертае сферите и конкретните теми на двустранното сътрудничество в областта на морския, речния и въздушния транспорт.

В рамките на визитата си в Китай министър Цветков предстои да се срещне с турския си колега Бинали Йълдъръм, както и да посети вагоностроителната компания CSR Corporation Limited.


Виж коментарите (6)
Още новини от Национални новини:
Бивш конституционен съдия за Крум Зарков: Не трябва да плюеш по р...
Думите на родопския диалект, чието значение трудно ще разгадаете...
Ще посетят ли българските държавници новия папа?
Ще задлъжнее ли България след присъединяването към еврозоната?
Диана Русинова: Тази пътна маркировка не решава проблема
Политолог: Много по-важно е мнозинството какво ще реши, тоест упр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).