© | | През новия летен сезон код "кафяво" за морската вода по плажовете заради замърсяване остава в историята. Родното Черноморие ще посрещне туристите с 4 нови пречиствателни станции - във Варна, Несебър, Поморие и Созопол."Имаме уверение от страна на строителите за приключване на строително-монтажните работи в срок, преди разгара на летния сезон", обясниха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Първо ще е готово пречиствателното съоръжение в Несебър. Според договора станцията трябва да бъде готова до 2 август. Към момента 35% от съоръжението са изградени, а системата за дълбоководно заустване, която ще отвежда отпадните води на 2,5 км навътре в морето, е готова на 80 на сто.
Несебър е общината, която посреща най-много туристи през летния сезон. Аз лично ще следя и ще настоявам този важен проект да влезе в действие през май коментира пред "Монитор" Ивелина Василева.
Новата станция ще осигури по-чисти води и в Слънчев бряг, Св. Влас, Кошарица, Равда, Каблешково, Ахелой и Тънково.
Месец по-късно - през юни, се очаква да заработи и пречиствателната станция на Созопол. Кметът на общината Панайот Рейзи е категоричен, че ако има забавяне на европейски средства, общината ще изтегли кредит, но станцията ще влезе в действие в този срок.
Усилено тече строителството и на пречиствателната станция в Поморие. Към момента 42% от съоръжението са изградени, а до края на април трябва да бъдат изградени и тръбите за отвеждане на отпадните води в морето. Кметът на общината Иван Алексиев смята, че изграждането й може да приключи до два месеца.
"Хвърлили сме всички усилия на обекта има готовност да се работи на две смени, но сроковете ще бъдат спазени", заяви Алексиев.
В Бургас от няколко години работи нова пречиствателна станция, тъй като общината е осигурила собствени средства. Станцията обслужва всички зони от кв. "Меден рудник" в Бургас и предпазва Черно море от замърсяване с непречистени отпадни води.
"Продължаваме с изграждането на канализацията в кварталите на Бургас. От началото на тази година стартира вторият етап на мащабния проект за канализация в село Маринка, финализира се и проектът за пречиствателната станция", коментира кметът на областния град Димитър Николов.
Във Варна се очаква изграждането на втория етап от модернизацията на станцията да приключи до 30 юни. На този етап се предвижда пречистване на отпадните води чрез изграждането на съоръжения за отстраняване на фосфор.
"След реконструкцията отпадните води в морето и във Варна ще са максимално чисти. Защото без това градът ни няма как да се развива като туристически център", обясни кметът Иван Портних.
При първия етап беше изградена помпена станция "Акациите", която сложи край на преливането на непречистени отпадни битови и промишлени води в морето. Обектът беше на стойност от близо 3,2 млн. лв. по програма "Околна среда". С европейски средства беше направено и дълбоководното заустване на отпадните води от курортния комплекс Златни пясъци. Така Варна стана първата морска община, изпълнила изискванията на Директивата на ЕС за дълбоководното заустване. То струваше 8,2 млн. лв. и беше реализирано чрез безлихвен заем от ПУДООС, с което се реши проблемът със замърсяването на морските води в курорта. |