Ивайло Мирчев, Атанас Атанасов и Бойко Рашков напуснаха залата.
Законопроектът на Ивайло Мирчев и група депутати от "Демократична България“, внесен през февруари миналата година и отново миналия месец, получи отрицателно становище от МВР. А Националната служба за охрана отхвърли заложеното в него изискване и колите на службата да се движат с включени видеорегистратори, за да имат гражданите сигурност, че спазват правилата за движение по пътищата и че при произшествия държавните охранители не прикриват колегите си. Това съобщи преди заседанието на комисията съпредседателят на "Да, България“ Ивайло Мирчев. Според него аргументите, че бодикамерите вече са закупени, не важат, защото наредбата, по която те се използват очевидно не работи. Той призова колегите си за повече разум, "защото става дума за човешки животи“.
По време на блицконтрола в началото на заседанието на комисията вътрешният министър Даниел Митов съобщи, че МВР купува 13 400 камери и видеорегистратори, защото "прозрачността е най-важната за нас, за да могат лицата от двете страни да знаят какво се случва“. Той заяви, че трябва да се купят и съвременни тейзъри (елекрошокови несмъртоносни пистолети), които да не нараняват задържания, а служителите да имат сигурност. Не стана ясно обаче как точно полицаите ще бъдат задължени да носят винаги включени камери, когато са на работа, защото и в момента има боди камери, но те рядко се ползват.
Законопроектът на ДБ ясно регламентира задължителното носене на боди камери от служители, извършващи дейности по опазване на обществения ред и осигуряване безопасността на движението по пътищата. Това щеше да доведе до редица благоприятни последици в регулирането на отношенията между правоохранителните служители и гражданите, се посочва в мотивите към проекта.
Служителите на МВР ще имат по-голяма защита при необосновани обвинения, че си превишават правата, а гражданите – срещу полицейски произвол. Така се осигурява и превенция от произвол и закононарушения – полицаите ще следват по-стриктно правилата, а гражданите ще се възпират от агресия и неподчинение. Записите от видеокамерите ще могат да служат като доказателства в наказателни дела, явявайки се ценно средство за точността на информацията, особено за проверка на показанията на свидетели и служители. Освен това записите от бодикамерите могат да помогнат за подобряване на полицейските практики, като чрез тях се установи от какво допълнително обучение имат нужда служителите на МВР. А чрез оборудваните с устройства за мобилно видеонаблюдение автомобили със специален режим на движение на НСО ще се осигурява по-добър контрол върху спазването на правилата от всички участници в пътното движение.
С 10 против и 2-ма въздържали се Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред отхвърли Законопроекта на “Демократична България" за промени в закона за МВР, с който се въвеждат задължителни боди камери за полицаите. След тежки пререкания с председателя на комисията Маноил Манев и други нейни членове от ГЕРБ, в края на заседанието и преди гласуването депутатите от ПП-ДБ 
ЗАРЕЖДАНЕ...
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.