Костанца Рангелова за въглищната индустрия у нас: Няма да има брюкселски диктат, но проблемът е много политически 

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
17:58 / 02.10.2023
1125
Дълги години си прехвърляхме топката, заравяхме си главата в пясъка и не се говореше въобще затова какво представлява справедливия преход, как трябва да се случи, и в момента има много голямо неразбиране за това какво стои пред нас, независимо дали има териториално планове или не. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Костанца Рангелова, енергиен експерт и старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

"Това, което виждаме, е, че след 2030 година икономически просто въглищните централи не могат да съществуват, и затова е необходимо от сега да започнем да планираме как да се справим с тази реалност. И все още има време за някаква подготовка и адекватна реакция. По-добре късно, отколкото 2030 година да се събудим и да си кажем: А какво стана", обясни енергийният експерт.

По думите й териториалните планове за справедлив преход се грижат тези планове се грижат хората, които са заети в сектора да намерят алтернатива: "Защото дори държавата да им гарантира за още 10 години тяхната работа, след това отново изпадаме в същата патова ситуация. Така че в момента е най-добрият момент да се замислим кои са близо до пенсия и е необходимо да се пенсионират по-рано, кои са такива, които могат да се преквалифицират и да продължат да работят в един много по-динамичен и развиващ се сектор, който да има бъдеще. И реално плановете подсигуряват това, особено големият акцент върху преквалификация в плановете е изключително важен както за тези хора, така и за цялата икономика на региона".

Припомняме, че Европейската комисия потвърди, че е получила от българските власти териториалните планове за справедлив преход. Говорител на комисията уточни, че в срок до четири месеца може да се очаква оценката на ЕК. На въпрос дали могат да се очакват възражения, Костанца Рангелова отговори:

"В момента най-вероятно се случват някакви доуточнения по отношение на плановете. В интерес на Европейската комисия е в България да има икономическа стабилност, социално стабилност. Така че от тази гледна точка те няма да кажат "Защо не затваряте веднага въглищните централи?“, а по-скоро ще гледат за това дали е постигнат точно този икономически и социален консенсус.

Най-вероятно ще има някакви малки доуточнения, редакции и т.н., но всъщност няма да има някакъв, няма да го имат този брюкселски диктат, който се опитва да се внуши на хората, а по-скоро ще бъде някаква взаимна работа за това да се направи така, че плановете да бъдат по-конкретни, да има ясни цели и да се вижда как може да се следи тяхното изпълнение", според енергийният експерт.

Виж коментарите (0)

Още по темата (169):
09.12.2024 Проф. Владко Панайотов: Сега е моментът да бъдат спасени въглищните централи, защото оттам ще идва евтина енергия
03.12.2024 КЕВР наложи глоби на няколко ТЕЦ-а за над 110 хил. лева
20.11.2024 Oбластният управител на Хасковско проведе междуведомствена среща заради измерените повишени нива на серен диоксид в Димитровград
11.11.2024 "Възраждане" предлага мерки за защита на Маришкия комплекс
11.11.2024 МРРБ: Над 2 млрд. лева са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
09.11.2024 ТЕЦ "Марица Изток 3" може да продължи да функционира на газ или чрез фотоволтаици
Още новини от Национални новини:
Ремонтите по АМ "Тракия" вървят с пълна сила
Брокер: Забравете тази реплика, ако искате да свалите цената на и...
Медицинска сестра показа фиш за заплата
НАП се извини на клиентите си, ще дава заето до края на утрешния ...
Енергийният министър откри най-голямото локално съоръжение за съх...
Глобяват ни, ако пропуснем имунизация или профилактичен преглед п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).