Левон Хампарцумян с важен коментар за влизането ни в еврозоната

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
15:27 / 22.05.2022
1447
Политическият риск за България е един от най-високите от страните в ЕС заради амбивалентната позиция на политиците по отношение на ЕС, НАТО и влизането в еврозоната. Тази несигурност обезкуражава дългосрочните чуждестранни инвестиции в България и те се пренасочват към политически по-стабилни държави. Това коментира Левон Хампарцумян, финансист и председател на Българския форум на бизнес лидерите, в ефира на BloomberTV.

"Когато инвеститорите планират стратегически веригите си за доставки, те ще си зададат въпроса дали да изграждат важни производства в България, след като тя е с единия крак в Европа, а с другия някъде другаде. Преживяхме нещо подобно през 90-те години, когато югославските войни ни отделиха от Европа и големите инвестиции като автомобилни производства и авиолинии се осъществиха в Централна Европа, а не при нас. Хърватите и румънците са много по-ясни в позициите си. Хърватия влезе след нас в ЕС, но ще влезе преди нас в еврозоната“, посочи Хампарцумян.

Той предупреди, че популистките аргументи срещу влизането ни в еврозоната и нежеланието на българските политици да им опонират са опасни за страната.

"Няма смисъл да се замерваме с опорни точки, а с валидни аргументи. Всички страни, които приеха еврото днес са по-добре, отколкото бяха преди да го приемат“, подчертава той. Според него другият валиден аргумент е, че еврото служи като геополитическа котва, която ни държи в НАТО и ЕС в случай, че на власт дойдат политици, които "ще искат да правят референдуми и да ни вадят от ЕС и НАТО“, каза банкерът.

Технически излизането от еврото ще бъде непосилно за тях и това ще подсигури оставането ни в геополитическото влияние на Европа.

По отношение на инфлацията финансистът смята, че тя ще бъде продължителна, но това няма как да се избегне, тъй като е част от икономически цикъл, започнал преди пандемията и войната.

"Още преди пандемията и войната се напечатаха доста пари заради мерките на ЕЦБ и Федералния резерв след кризата от 2008-2009 г. Беше ясно, че в един момент когато се обърне цикълът и тази подкрепа се оттегли, ще трябва да има и по-висока инфлация и лихви. Въпросът е този процес да се управлява така, че да няма резки шокове, а плавно повишаване на лихвите и укротяване на инфлацията между 5% и 10% за относително дълъг период между 5 и 10 години, за да може да се постигне баланс“, каза той.

Виж коментарите (3)

Още по темата (851):
21.05.2025 Експерти за еврото, цените на имотите и онези 15 милиарда лева в банките, които определят като "капка в морето"
21.05.2025 Желязков: Очакваме положителен конвергентен доклад
21.05.2025 Вицепрезидентът Йотова: Очаквам положителен конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната
21.05.2025 Икономист: Щом големите вериги обявят двоен етикет на стоките, страховете на хората ще изчезнат
21.05.2025 "Възраждане" искат ДАНС да разследва гуверньора на БНБ за държавна измяна
20.05.2025 Фалшиво евро, какво да правим?
Още новини от Национални новини:
Въпрос в мрежата: Тази маркировка от третокласник ли е рисувана?
Производители се оплакаха: Борсите са затрупани с домати от Албан...
АББ: Банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в ...
Медицинските специалисти в готовност на протестни действия заради...
Белобрадова за скандала в ЕП с Никола Минчев: Той няма никакви пр...
Желязков отива на аудиенция при папа Лъв XIV, ще се срещне и с Дж...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).