Личен лекар: Нека знаещите професори да кажат как се лекува пневмония по телефона

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (7)
10:45 / 23.11.2020
2020
Covid картината е доста сериозна и поражда в мен и огромна тревога, и огромно недоволство и гняв.“ Това каза пред БНР общопрактикуващият лекар от Благоевград д-р Димитринка Вълчанова. В предаването "Преди всички“ тя определи ситуацията като изключително сериозна. "В същото време срещаме сякаш една съпротива от нашите управляващи – говоря за Благоевград, да се вземат навреме много по-сериозни мерки, за да ограничим това лавинообразното разпространение на Covid инфекцията“, каза д-р Вълчанова. В Благоевград не беше направено нищо допълнително, за да бъде спряно разпространението на инфекцията, смята общопрактикуващият лекар.

"Всяко изказване на управляващите започва с фразата, с репликата "Има легла“. Знаете ли обаче колко е празна от съдържание тази реплика? Какво значи легла? Какви са тези легла? Това не са легла в спа центрове и хотели. Това са болнични легла и на тях ляга болен човек“, коментира общопрактикуващият лекар. Каквото и да направим, където и да поставим легла, докато не спрем разпространението на инфекцията, легла няма да има, допълни д-р Вълчанова.

Надпис върху кабинет на общопрактикуващ лекар в столична поликлиника.

Легла няма, категорична е д-р Димитринка Вълчанова, която разказа за 10-15 души с двустранни пневмонии, които лежат вкъщи и уточни, че това са данни само от последната седмица. 

"Пневмонията вече е усложнение. Двустранната пневмония вече е сериозно усложнение. Да не говорим, че става дума за хора във възраст рискова, със съпътстващи допълнителни сърдечно-съдови, ендокринни, бъбречни, чернодробни заболявания, които изисват този пациент да бъде наблюдаван, да бъде лекуван в болнично заведение.“

Личните лекари полагат неимоверни усилия да лекуват такива пациенти, изтъкна д-р Вълчанова, която има над 70 обаждания от свои пациенти дневно.

След като общопрактикуващите лекари останалата част от съсловието ги тълкува като не толкова знаещи, нека знаещите, доценти и професори, да обяснят как се лекува една такава пневмония при диабетик и при сърдечно-съдово болен, призова личният лекар.

Лесно е, когато 24 часа се наблюдава динамиката на един пациент в болница, допълни Димитринка Вълчанова. "Дали някой от колегите болнични, много знаещи и още по-много знаещи ще излязат и ще поемат ангажимента да лекуват такъв пациент само по субективни оплаквания, по телефона? /…/ Кажете ми вие как по телефона се преценява чернодробната дисфункция, как се преценява бъбречната дисфункция?“

Виж коментарите (7)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Национални новини:
НИМХ публикува официалната прогноза за празниците
Белла Дамянова, НМД: С последователност и приемственост държавата...
Делян Добрев разкри какво се е случвало на срещите между него, Ас...
Делян Добрев: Не знам какво значи "фишек на ДАНС" - хората твърдя...
Ексклузивно: Парламентът вкарва извънредна точка в програмата си ...
Бебе на три месеца се зарази с коклюш в Търновско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).