МВнР за блокираните в Украйна български моряци: Има вариант да бъдат изтегени с хуманитарния коридор от Мариупол

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
17:51 / 27.03.2022
2136
Министерството на външните работи е в непрекъснат контакт с блокираните моряци на корабите "Рожен" и "Царевна". Това заяви за Хоризонт ръководителят на кризисния щаб за Украйна към Министерството на външните работи Антон Марков. По думите му още на 15 март е подадена информация до посолството ни в Лондон, което е акредитирано към Международната морска организация. Работи се по варианти за евакуация от Мариупол или по суша, или по море, но към момента това е неъвзможно, обясни Марков: 

"Те не могат да тръгнат, защото пристанището е минирано, има взривен кораб на входа и трябва да се почисти, за да могат да излезнат, но това не значи, че се решава въпроса, защото излизайки в Азовско море, те трябва да минат през Керченския пролив, където руснаците държат затворен пролива и не пускат никакво движение".

Обмисля се и вариант нашите сънародници да бъдат изтегени с хуманитарния коридор от Мариупол, който се организира съвместно от Франция, Гърция и Турция: 

"То е възможно, стига да се осъществи този "зелен коридор". Ние сме и в постоянен контакт с гръцките колеги и техния кризисен център, така че при развитие на обстоятелствата, разбира се, че ще се опитаме да се възползваме, стига да искат да слезнат от кораба нашите моряци".

От 17 българи на борда на кораба Царевна само един е изявил желание да бъде изтеглен от страната, други двама обмислят: "Не мога да кажа защо техните съпруги се оплакват, при условие, че самите хора не са решили да се изтеглят. Разбирам ги. Тежко им е, естествено, но хората, които са пожелали да слезнат на този етап, изключая един, който е в Мариупол, всичките са свалени и вече са си в България, шест човека".

Близки на моряците от блокирания на пристанището в Мариупол кораб "Царевна" поискаха от властите у нас незабавна евакуация на екипажа. По думите им корабът вече е с поражения от военните действия. Информацията беше потвърдена за БНР и от МВнР. 

Близките на моряците дадоха изявления съвместно с лидера на партия "Възраждане" Костадин Костадинов, който остро критикува властите и призова правителството спешно да разговаря с украинската страна:

"България точно в ей такъв момент, за тази цел, поддържа своите специални части. Хората, които се отбраняват в момента от Азов най-вече, верятно искат да използват тези кораби като последно средство, за да използват не само българите, защото има и други чужденци там, като заложници. В тази ситуация България, ако не можеше да постигне споразумение с Москва или с Киев, да си изпрати своите специални части там, на място".

По-рано днес премиерът Петков заяви във Фейсбук, че правителството няма да предприема евакуация на екипажите, докато ситуацията не предполага безопасното ѝ провеждане, а моряците имат храна.

Виж коментарите (1)

Още по темата (4674):
19.05.2025 Зеленски: Обсъжда се среща между САЩ, Украйна, Русия и страните от ЕС
19.05.2025 Путин: Русия и Украйна трябва да намерят компромис, като цяло двете страни са на прав път
19.05.2025 Тръмп: Преговорите между Русия и Украйна започват незабавно
19.05.2025 Путин: Разговорът с Тръмп беше откровен и смислен, Русия е готова да работи с Киев
19.05.2025 Разговорът между Тръмп и Путин все още продължава
19.05.2025 Телефонният разговор между Тръмп и Путин започна
Още новини от Национални новини:
МО: Без паника, ако видите военна техника по пътищата!
Асен Василев за еврозоната: Тези, които плашат население, имат за...
АПИ съобщи добрата новина за шофьорите по АМ "Тракия"
Запечатаха партийната централа на ДПС на Ахмед Доган, депутатите ...
Проф. Григор Димитров: Здравната система е небалансирана, работи ...
Енергиен експерт: В такива дни търговците на електроенергия губят...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).