Майка на седмокласничка обвини МОН в дискриминация

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
21:06 / 25.03.2021
2031
Майка на седмокласничка от София е възмутена от случай от събота, 20 март, когато дъщеря ѝ Сара Илиева, известна като "златното момиче в математиката", не е можела да се яви на Националния кръг на Олимпиадата по химия и опазване на околната среда, тъй като е била поставена под карантина до 22 март заради контакт с болен от коронавирус. Лицето, дало положителна проба, е майката на ученичката, предава БНР.

Според Даниела Илиева нейната дъщеря не е допусната до олимпиадата заради заповед на Министерството на образованието и науката, издадена на 17 март, в която пише, че ученици под карантина не могат да участват в национални кръгове на олимпиади и състезания. Майката смята, че спрямо детето ѝ е проявена дискриминация от страна на просветното министерство. 

Сара Илиева на 13 години е ученичка в 7 клас в частно училище в София. Спечелила е 109 медала от състезания по математика, една четвърт от които - международни. Автор е и на две книги от поредицата "Математически трикове", с които решаването на задачите става по-лесно. От тази година започва да се занимава и с химия, затова се явява на двата предварителни кръга на олимпиадата по тази дисциплина - общински и областен, въз основа на което е допусната до Националния кръг.

На 13 март обаче след положителен тест за Covid-19 на майката на ученичката, момичето попада в десетдневна карантина до 22 март, което не ѝ позволява да участва в олимпиадата. Новината натъжава Сара, защото седмокласничката се готвела за Националния кръг на олимпиадата по химия в продължение на немалко време. 

Учителката по химия на Сара е направила опит за контакт с Министерството на образованието и науката, но е получила отказ. Майката на Сара търси вината за случилото се в МОН. 

 От МОН подчертават, че недопускането на ученици, поставени под карантина, за участие в олимпиада не представлява дискриминация, а ограничителното условие засяга всички карантинирани ученици. 

 От Комисията за защита от дискриминация поясниха, че в Закона за защита от дискриминация е предвидена процедура, която следва да се изпълни, за да се установи нарушено ли е правото на равно третиране. Процедурата може да продължи един, ако е необходимо и  два месеца, но е необходимо Комисията да бъде сезирана с конкретна жалба или сигнал. Затова, посочват от институцията, предварителното изразяване на позиция от страна на неин член по определена тема с твърдение за дискриминация нарушава принципа на безпристрастност при евентуално водене на производство в КЗК.

Виж коментарите (1)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Левон Хампарцумян: Преди "мизерните пенсии" какво сте направили?
Ще премахнат ли хартиения талон на колите?
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
Евродепутат: България липсваше на европейската и световната полит...
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
Депутат предупреди: Предстои сериозна финансова криза!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).