Мария Габриел: Дигитализацията на културата и образованието е приоритет за ЕС

Автор: Пламена Николова
Коментари (2)
14:40 / 31.08.2021
965
Първият международен форум у нас "Културата и бизнесът – заедно в дигиталния свят“ се проведе в София. Форумът с фокус върху новите възможности за дигитализиране на културното наследство у нас бе подкрепен с участие от Еврокомисията, Министерството на културата, медиите и бизнесът. Сред почетните гости на събитието и в качество на говорители се включиха Мария Габриел, еврокомисар по научните изследвания, иновациите, културата, образованието и младежта, Велислав Минеков, министър на културата, Искра Михайлова, евродепутат и заместник председател на парламентарна група "Обнови Европа“, Пийт Ясперт, вицепрезидент на "Европа Ностра“ и др. Запис на цялото събитие може да бъде гледан тук.

"Най-ценното, когато говорим за култура, са хората. Културното наследство и неговото опазване не са даденост и поради това разработихме план за действие в областта на цифровото образование. Искаме да предоставим на младите хора нови подходи за опазване на културното наследство на България и да усъвършенстваме начините, по които я предаваме на идните поколения“, коментира Мария Габриел.

Форумът се осъществи под егидата на кампанията "Чудесата на България“ и най-голямата неправителствена организация за опазване на културното наследство "Европа Ностра“. Програмата на първото издание на "Културата и бизнесът – заедно в дигиталния свят“ се състоя в два панела, които представиха на присъстващите възможностите за дигитализация на регионите и запознаха с новата европейска инициатива "Баухаус“ – проект за приобщаване на науката и технологиите. Модератор в първия панел бе евродепутатът Искра Михайлова, а на втория панел за бизнес и наука в дигиталния свят – Мартин Захариев от Националния борд по туризъм. Основна тема в двете части на форума бе сътрудничеството между бизнеса, културата и регионите.

"Нещо липсваше в общата картина на дигиталната трансформация – елементът на културата и човешкото творчество. Той дойде с "Баухаус“ и въвеждането на комплексен подход. Днес сме свидетели на промяна на мисленето, разместване на ценностите и дефиниране на нови изисквания към ежедневието на всеки един европеец. Новият европейски "Баухаус“ е на първо място движение, което съчетава устойчивост, естетика и приобщаване“, сподели Искра Михайлова при откриването на първия панел.

Като част от форума бяха наградени и общо шест млади таланти в областта на изкуството, науката и културата за приноса им към културно-историческото наследство на България. Наградата за млад талант "Театрална сцена“ бе връчена на Павел Иванов от Народен театър "Иван Вазов“, за "Оперна сцена“ бе награден Атанас Младенов от "Софийска опера“, а Миряна Тодорова – млад художник, който работи в САЩ и Европа, получи отличие в категория "Изкуство на бъдещето“. Бляскаво бе представянето на Стефан Хаждистойков, Виктор Колев и Теодор Кирилов от Софийската математическа гимназия, които бяха наградени за работата си в областта на математиката, изкуствения интелект и биоинформатиката.

Пиков момент от форума бе и церемонията по награждаване на топ 3 на кметове с проекти за дигитализация на културното наследство, които дават добър пример в тази насока. Тук отличени бяха Столична община, Община Бургас и Община Петрич. 


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Още преди началото на летния сезон "дерат кожи" по Южното Черномо...
Василев отговори на Борисов: Нека да видим програмата му и ще гов...
Моторист е загинал при катастрофа в Лясковец
Служебният здравен министър: Имаме данни за епидемично разпростра...
Богомил Пешев: Киното създава паралелна реалност и ни дава възмож...
Нинова: Честита Цветница! Нека върбовите клонки внесат в домовете...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).