Меглена Кунева за скандала между ЕП и ЕК: Градивно напрежение между институциите трябва да има

Автор: Алена Соколчева
Коментари (0)
16:18 / 12.03.2024
1833
Градивно напрежение между институциите трябва да има. Ако така потърся езиков аналог, на английски е checks and balances. Много от нещата, които се опитваме да изразим, нямаме дори съвсем точен и съдържателен превод на български. Т.е. да имаш проверка и да се балансира решението. Европейският парламент е прав да направи това. И това е много ясен сигнал, че гласът на хората има значение. Това в последна сметка са пряко избрани представители на народите си. Това е и много силен сигнал, че когато се говори за ценности, това не са просто думи. Ако върховенството на закона, което непрекъснато е подчертавано и правилно подчертавано като върховна ценност в Европейския съюз, значи то трябва да се уважава. Това каза посланика на ЕС пред Съвета на Европа, бивш вицепремиер и главен преговарящ, и първият български еврокомисар Меглена Кунева за Аудиокаста на "Фокус“ "Това е България“ относно последната новина, че Европейският парламент се готви да съди Европейската комисия заради противоречивото й решение да размрази 10 милиарда евро за Унгария в края на миналата година. За това е гласувала единодушно вчера и Комисията по правните въпроси на Европарламента.

"Ходът на Урсула фон дер Лайен да даде позитивен знак, да окуражи Унгария да продължи в добра посока, но изглежда този ход не е бил разчетен от страна на унгарското правителство. Въпросът с т.нар. "субсидиарност“, т.е. че Европейският съюз има допълнителни и много тясно определени през договорите правомощия и оставя достатъчно поле за национални решения, е много сериозен“, смята Кунева.

По думите й трябва да знаем докъде сме отговорни. Когато разчитаме на Европейския съюз – ето, в този случай Унгария да получи въпросния транш, какво трябва да направям, за да не подкопаем това, върху което са се съгласи преди години самите членове на Европейския съюз – да уважават ценностите, да уважават решенията, и ако искат да се в него, да го правят навреме, по възможност искрено и с необходимата доза настойчивост към резултатите. Великобритания не беше съгласна с общите политики и напуснат, от което не произтече според мене нищо добро, но това не е организация, в която се стои насила“, заключи Меглена Кунева.

Виж коментарите (0)

Още по темата (60):
17.05.2024 Американски и украински специалисти инспектираха руското оборудване на
"Белене"
15.05.2024 Ген. Димо Гяуров: Пробивът на Русия може да има фатално значение за изхода на войната
14.05.2024 Велизар Шаламанов: Най-силното оръжие на Путин е изненадата, но е крайно време ние да изненадаме Русия
14.05.2024 Путин готви военна офанзива през лятото, смята журналистът Валери Тодоров 
14.05.2024 Доц. Искрен Иванов: Новото поколение ракети, което получи Украйна, може да носи тактически ядрени бойни глави. Подготвят се за най-лошия сценарий
13.05.2024 Проф. Станчев: Шойгу отдавна е любимец на Путин, но много се е заседя като министър на отбраната
Още новини от Национални новини:
Нешка Робева: За 35 години се опитаха да разрушат, отрекат и забр...
Левон Хампарцумян: Като гледам последните правителства, а и сегаш...
Ще разследват щателно теча на данни, свързан с част от отговорите...
Петима са задържани у нас за злоупотреба с еврофондове
Разследват имотни измами, свързани с бившия полицай, осъден за уб...
Борисов обясни на Делян Добрев защо е направил сглобката


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).