Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Методиката на МОСВ за картиране на дюните получи световно признание, но разрушаването им у нас не спира
Автор: Десислава Томева 12:42 / 16.05.2025Коментари (0)260
©
Нововъведената методика на МОСВ за картиране на крайбрежните дюни беше призната на най-високо международно ниво! Научна статия "A standard procedure for dune mapping along the Bulgarian Black Sea coast“ беше публикувана в специализирания брой "Advances in Coastal Dunes" на Frontiers in Marine Science – водещо издание в Q1, най-висок научен квартил за оценка на влияние, качество и научна продукция, похвалиха се от МОСВ.

Публикацията утвърждава съвременния интегриран подход за картиране на крайбрежните дюни, въведен от МОСВ през 2024 г. Този подход съчетава фотограметрични заснемания с безпилотни летателни системи (UAS), геоморфоложки и фитоценологични изследвания, както и картографиране на природни местообитания. Резултатите показват, че научната основа и практическото прилагане на Методиката са на високо международно ниво. Това е важна стъпка към по-ефективно опазване на дюните по нашето Черноморско крайбрежие.

Методиката осигурява рамка за цялостно картографиране на четирите основни типа дюни, съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК): зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни (сиви) дюни с тревна растителност и облесени дюни. Точното им отразяване върху специализираните карти е ключово за тяхното дългосрочно съхранение и устойчиво управление.

Статията е резултат от съвместната работа на експерти от Дирекция "Национална служба за защита на природата“ към МОСВ и Българската академия на науките (БАН) и представлява важен принос към опазването на природното ни богатство. Авторският екип обединява учени от различни научни направления: гл. ас. д-р инж. Богдан Проданов и гл. ас. д-р Радослава Бекова (Институт по океанология – БАН, Варна), Чавдар Гусев, доц. д-р Десислава Сопотлиева и гл. ас. д-р Магдалена Вълчева (Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН), доц. д-р Ахинора Балтакова и проф. д-р Росен Цонев (Софийски университет "Св. Климент Охридски“) и Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите.

Министерството ще продължи да насърчава използването на научно обосновани методи и активното сътрудничество с академичните среди като основа за бъдещи политики в областта на опазването на природата и биоразнообразието.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
България в еврозоната
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
Пролетни бури удариха страната
Опасно предизвикателство с лекарства в TikTok
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: