Министър Гуцанов: МТСП е осигурило финансиране от около 1 млрд. лева чрез програма "Развитие на човешките ресурси"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:02 / 18.02.2025
1229
"Необходими са гаранции, че човекът и неговите права ще бъдат в центъра на дигиталната трансформация. Изкуственият интелект (ИИ) може да подпомага работодателите, но не и да замества техните задължения“. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който участва в дискусия за дигитализацията и ИИ в контекста на правата на работещите, организирана от Конфедерацията на независимите синдикати в България по повод 35-годишнината на организацията.

Министър Гуцанов обърна внимание, че в ерата на все по-широкото използване на ИИ трябва да се отчитат и ползите от него. "Навлизането на изкуствения интелект поражда притеснение за прекомерен контрол от страна на работодателите. Но той е предпоставка и за по-точно и коректно отчитане на работното време и резултатите от труда, което дава възможност на работниците и служителите да защитават по-добре правата си, да изискват по-адекватно заплащане“, отбеляза Гуцанов.

За адаптиране на работната сила към новите реалности на пазара на труда Министерството на труда и социалната политика (МТСП) е осигурило финансиране от около 1 млрд. лева чрез Програма "Развитие на човешките ресурси", Националния план за възстановяване и устойчивост и държавния бюджет. "Повишаването на дигиталните умения ще позволи на служителите сами да следят дали не се нарушава личната им неприкосновеност и дали няма прекомерна регулация от страна на работодателите", обясни министърът.

Той припомни, че в отговор на технологичните промени МТСП инициира актуализация на нормативната уредба. С последните изменения в Кодекса на труда от март 2024 г. за първи път се въвеждат правила за използване на информационни системи при възлагане и отчитане на работата.

Борислав Гуцанов цитира и данни на Международната организация на труда, според които рискът от масова безработица поради навлизането на ИИ е относително нисък. Едва 4% от заетостта при жените и 2% при мъжете са работни места, които биха могли да бъдат засегнати.

"Незасегнати или много ниско засегнати от изкуствения интелект ще останат всички работни места, които изискват физическа сръчност и майсторство, докато професиите с висока квалификация и високо заплащане са най-силно изложени на риск от изместване“, каза министър Гуцанов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (567):
02.05.2025 Мая Манолова: Приемането на законите за тавана на надценките и за агрохранителната верига не обслужва търговските вериги
02.05.2025 Георги Георгиев и Нотариалната камара се договориха да има електронно заявяване на актове за вписване в Имотния регистър
02.05.2025 Гроздан Караджов: Шанс да се правят избори през тази година няма
01.05.2025 Зафиров: За съжаление опозицията продължава да хаби ценно парламентарно
време
01.05.2025 Гуцанов: Адекватните доходи от достоен и оценен труд са най-добрият начин да се преборим с неравенствата
30.04.2025 Даниел Митов разпореди мерки за подобряване на BG-ALERT
Още новини от Национални новини:
Военнослужещият Калоян Пантаджиев е загиналият моторист от катаст...
Предстои голяма промяна при сделките с имоти
Над 340 000 пенсионери в България продължават да работят на трудо...
Иван Сотиров: Кризата в Столична община и държавата може да се ре...
Пореден случай на агресия в благоевградско училище! Двама мъже би...
Министърът на отбраната за скандала с F-16: Всичко започна от Рум...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).