Министър Стоянов се срещна с ученици от първия випуск на проекта за дуално обучение у нас

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:49 / 10.02.2023
1383
Над 1 150 български ученици се обучават чрез работа в български предприятия по австрийски проект. Днес министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов и посланикът на Австрия у нас Н. Пр. Андреа Икич-Бьом посетиха едно от предприятията, включени в програмата за дуално обучение - "Гебрюдер Вайс". Това е най-старата транспортна компания в света, която от 30 години оперира и логистичен център в България, съобщиха от Министерство на икономиката и индустрията.

"България трябва да даде сериозен тласък на дуалното обучение на национално ниво. Затова е много важно да проучим добрите практики и да решим съществуващите проблеми", подчерта министър Стоянов.

По думите му австрийският проект "GODUAL" дава много положителен пример. Той разговаря и с 15-те ученика, които се обучават чрез работа в предприятието. Всички споделиха, че знанията, които натрупват, са изключително полезни и имат амбицията да се реализират в логистичния сектор.

Изпълнителният директор на "Гебрюдер Вайс" ЕООД Мариета Григорова съобщи, че компанията им не само участва активно в проекта, но и ще даде възможност на учениците да започнат работа след дипломирането им, като им осигурят и възможност за продължаване на висшето им образование, ако имат такова желание.

"В България има множество положителни примери и те трябва да бъдат проучени и използвани, в това число при разработването на стратегия с ясен хоризонт за масово интегриране на дуалното обучение", каза още Никола Стоянов. Той коментира и, че през годините в Министерството на икономиката и индустрията е създадена информационна база данни на предприятията и училищата, които участват в дуалнa форма на обучение, но нейния обхват е останал прекалено ограничен.

"Основен приоритет е да създадем работещ механизъм, защото правилно обучените кадри не само ефективно ще се реализират на пазара на труда, но това е и предпоставка да задържим повече млади хора в България", подчерта още икономическият министър.

"Дуалното обучение е много популярно в Австрия, тъй като дава възможност на учениците да придобият специализирани знания и квалификации по-бързо и ориентирано към практиката в реална професионална среда. Това им позволява успешно навлизане в професията, която са усвоили, след завършване на училище", каза австрийският посланик.

"Този съвместен фокус върху възможно най-доброто обучение на специалисти е в интерес и на двете страни. Днес отново се убедихме в добрите отношения между Австрия и България, които се отразяват и в икономиката. Техническата квалификация, която отговаря на изискванията на компаниите е един от ключовете към успеха – както за служителите, така и за компаниите. Австрия и България са близки партньори и по отношение на дуалното обучение", подчерта Н. Пр. Андреа Икич-Бьом.

"В продължение на вече девет години австрийски и международни компании инвестират средства, време и енергия като част от проекта ни за дуално обучение в България. Най-важен е крайният резултат - инвестицията в образованието е инвестиция в бъдещето", каза търговският съветник към Посолството на Австрия у нас Филип Купфер.

"Посещението на министър Стоянов във водеща и стабилна австрийска компания, оперираща в България - логистичния гигант "Gebrüder Weiss" е важен сигнал за австрийската икономика тук и нашия проект за дуално обучение. Всеки сигнал, всяка подкрепа помага в усилията ни да създадем за страната и фирмите необходимата квалификация за кадрите", посочиха още от австрийското посолство у нас.

"Гебрюдер Вайс" ЕООД е част от концерна "Gebrüder Weiss Holding" AG и е най-старата транспортна компания в света. У нас фирмата е и един от основателите на австрийския проект "Дуално обучение в България". Проект "GODUAL" е част от международната инициатива "GO-INTERNATIONAL" на Федералното министерство на труда и икономиката и Стопанска камара Австрия.

Целта му е чрез по-качествено професионално образование в България да се осигурят необходимите за бизнеса квалифицирани кадри. В рамките на проекта, само за учебната 2022/2023 г., са включени над 1150 български ученици от 30 училища в 15 различни специалности.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
50 лв. за кило боровинки и 59 лв. за малини? Възможно е!
Томислав Дончев: Румен Радев иска да разбие правителството на Жел...
Предупредиха: Май и юни ще са натоварени за борба с градушките
40 юристи с апел: Искането за незаконен референдум подкопава дове...
Николай Василев: Още през 2009 г. трябваше да влезем в еврозоната...
АПИ: Движението към Варна по част от АМ "Хемус" минава в една лен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).