Министър Вълчев: Имаме проблем с част от учениците и без да сме в електронна среда

Автор: Диана Бикова
Коментари (0)
17:12 / 02.04.2020
2093
Благодарение на дистанционното обучение се е получило по-добро спазване на мерките за карантина. Изводът е на министъра на образованието Красимир Вълчев, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

"Обучението в електронна среда няма единна организация, такава, каквато има при присъствената форма с класно-урочната система. Сега се прави оценка как се случва това дистанционно обучение в условията на по-малко строги правила. Факт е, че е трудно, но се прави всички необходимо от всички да се подобри организацията" - коментира той.

Ето какво каза още министър Вълчев:

"Отказвайки се от единната организация, няма да имаме единно отучване след възстановяването на присъственото обучение. Т.е. това, което ще трябва да се случи на края на учебната година, е това, което не се е случило по време на дистанционната форма на обучение. Всяка година между 30 000 и 50 000 ученици се включват в програми за преодоляване на образователни трудности. Казано по друг начин, който не е учил през учебната година, отучва през месец юни, а по-горните класове - и през юли. Това не е нещо ново през тази година, а е практика в системата от 2017 г., още повече в начален етап, когато знаете че нямаме повтаряне на класа.

Факт е, че ние имаме проблем и без да сме в електронна среда, без дистанционна форма на обучение, с една част от учениците, най-вече с отношението на родителите им към тяхното образование. За част от тези ученици присъствието средно е под 60% и не позволява ефективното усвояване на заложените резултати в учебните програми. В момента около 11% от тези ученици не са включени в дистанционна форма на обучение, а от останалите 89% са включени частично в дистанционно обучение чрез електронни платформи. С тези 11% работят медиатори, учители, дори помощен персонал. Имаме информация, че 2/3 от тези 11 процента използват различни интернет приложения плюс предоставянето на материали. 

Поръчани са предпазни облекла на медиаторите, очаква се в началото на следващата седмица да бъдат доставени. 

Най-голямата трудност е да се справим с обучението на децата в концентрираните ромски общности и обособените квартали. 

Въпреки това, като цяло системата положи много усилия, справи се в този кратък период с електронното обучение. Наблюденията са, че децата учат повече. Сигналите, които се получават, са най-вече за претоварване - и на учениците, и на учителите. 

Психолозите и педагогическите съветници също се включиха. Създаваме национален виртуален център от психолози, които да работят с децата, тъй като предполагам, че ще имат по-голяма психологическа подкрепа всички през следващите седмици".


Виж коментарите (0)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Национални новини:
Предстои голямото пътуване, а само да денонощие МВР спипа 14 вода...
Сандов: Време е за собствена парламентарна група на "Зелено движе...
ПП-ДБ има готовност да преговарят с ГЕРБ за общо управление, но п...
Българчета с пълен комплект медали на Международната олимпиада по...
Асен Агов: Евроатлантическите партии трябва да се съберат, защото...
Какво ще е работното време по празниците за "Кауфланд", "Лидл", "...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).