Над 400 обезлюдени места се населват след пандемията от COVID-19

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:54 / 18.05.2025
321
Над 400 обезлюдени места се населват след пандемията от COVID-19. Според данните на НСИ от миналата седмица близо 200 са населените места у нас без нито един постоянен жител, а най-много от тях се срещат в регионите на Велико Търново и Габрово. Именно натам тръгват Станчо Станчев и операторът Валентин Николов - в търсене на изоставените.

Ето на кого се натъкват те в най-обезлюдения според статистиката регион.

Красиви и безлюдни. Така изглеждат българските села в очите на екипа. По пътя си срещат празни и разбити къщи. Поддържани, но пусти жилища. И некролози там, където са стояли киноафиши. 

Оказва се, че повече от обезлюдените са малко населените места. Според данните на НСИ селата, в които живеят под 50 души са 1258 на брой. Едно такова село е Горни Еневец със своите 5 души постоянно население, като двама от тях са Пенка и Николай.

Не са малко и тези, на които поне няколко пъти им е хрумвало да изоставят бетонния апартамент в анонимния град за едно място на село

Пенка Керанова е от Исперих, Николай Керанов е от Разград.

"След като са пенсионирах дойдох тук. Къщата е стара, много, над 100 години“, споделя мъжът.

Те са бивши учителка и чиновник, запознават се преди 53 години, а преди 40 стават хижари. От 2011 година насам, Николай Керанов се настанява за постоянно, докато съпругата му живее предимно в Стара Загора.

На въпрос как така живеят разделени, Пенка казва: "Е, когато има нужда веднага и има за копане идвам“.

"Беше краварник тук и аз си го направих нещо като механа. Мога да си пийна една-две ракии. Почивам. Сам не оставам обикновено, събота и неделя приятели идват. Моя телефон го направиха домашен с външна антена. Тука в целия район няма водоснабдяване, всичко е на сондажи“, разказва Николай.

Жителите на Хераково, Пролеша и близките махали излизат на протест

"Най-близкият магазин е в Килифарево. Само вторник и четвъртък има автобус. Аз като дойдох тук - 6 километра си ги знаех всеки ден, като ходех пеш. Много подейства пандемията, почнаха да изкупуват всичко тука“, коментира още той.

 

Точно преди 5 години, по време на пандемията от COVID-19, във великотърновското село Носеите се мести и Здравка Христова.

"Търсят постоянно къщи за купуване. Всички къщи са изкупени“, казва тя.

Здравка е единственият постоянен жител на Носеите, но разказва, че животът на село я зарежда.

"20 корена домати съм си засадила, 4-5 корена краставички и това е. Засега имам силите и възможностите да поддържам“, споделя жената.

Оказва се, че Здравка е част от една позитивна за България тенденция. Към декември 2019 година, преди пандемията, населените места без нито един жител са били малко над 600. Това означава, че от 2019 до 2024, за последните 5 години, пандемията е заселила над 400 населени места.

Въпреки че им се искат по-добри условия, Пенка, Николай и младите им комшии доказват, че животът на село не е тъжната картинка, за която сме свикнали да мислим.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Да, това наистина е Слънчев бряг, но преди близо 50 години
Финансовият министър: Никога не сме били по-готови за влизане в е...
Радомир Чолаков: Някой постоянно иска да създава кризи в българск...
Роберта Мецола към България: Еврото е стабилност и напредък
Ицо Хазарта: В българския парламент се бориш някой да не хвърли д...
Протестиращи блокираха Подбалканския път, настояват за референдум...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).