Над 800 пациенти у нас чакат трансплантация

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
22:04 / 31.03.2025
865
62% от българите одобряват донорството. Това показват данните от проучване на нагласите към донорството и трансплантациите, изготвено от агенция "Тренд" по поръчка на Агенция "Медицински надзор". Въпреки това обаче броят на извършените трансплантации у нас не се увеличава значително през годините. Това е присъда за стотиците, които се нуждаят от органи.

40% от анкетираните биха се съгласили да дарят органите си след смъртта си. Почти толкова хора твърдо не биха го направили - 34%. Едва една трета от българите са запознати до някаква степен с темата за донорството и условията, при които може да се стане донор. Останалите около 70% заяват, че нямат достатъчно информация.

Трима от десет българи биха дарили органите на свой близък. Това е двойно по-малко от броя на хората, които по принцип подкрепят донорството.

833 са пациентите у нас, които продължават да чакат своето чудо.

4 години очакване, в които животът бавно се изплъзва. 4 години на хемодиализа в очакване на донор. Чудото за Димитър Василев идва преди 3 години, когато е на 26. Чудо е, защото за нов бъбрек чакат стотици. Родителите на момчето, което спасява живота му, се свързват с него.

"Срещата протече много емоционално и много прекрасно бих казал, защото веднага създадохме една близка връзка. До ден днешен аз съм до тях, чуваме се често и съм неизменно до тях, както и те до мен", коментира Димитър Василев - трансплантиран пациент.

Липсата на доверие в лекарите и в самия процес са основна причина за скептичното отношение към даряването на органи, показват данните от проучването.

"Това е процес, който е свързан с цялостното недоверие на обществото в институциите. Чувството за безпомощност за това, че институциите няма да ти помогнат", каза Димитра Воева - агенция "Тренд".

Димитър иска да е полезен и да върне жеста, който е получил. Затова не спира да разказва за донорството. И недоумява защо у нас процесът куца.

"Ако във Варна, в София, в Плевен, Пловдив, то в голяма част от държавата, в 30 координатни центъра почти нищо не се случва за съжаление. затова има малко донорски ситуации, а оттам и трансплантации.

Още един Димитър, първият клетъчно трансплантиран българин и изминал успешно 200 километра за 9 часа на велосипед, също е посветил живота си за популялизиране на донорството.

"Ние нямаме официален регистър колко са трансплантираните, преживели до 5 години. Преди няма и месец излязоха официални данни, че в Турция са трансплантирани повече българи на частно, отколкото в България в държавни клиники. Това е лошото, хората умират в чакане на подходящ донор", каза Димитър Михайлов - трансплантиран пациент.

От Агенция "Медицински надзор" очакват да заработи специална система, която да сигнализира незабавно институциите за пациенти в мозъчна смърт.

"Регистърът, който ще съдържа информация както за донорите, така и за реципиентите и ще бъде свързан с болничните системи, както и спешните отделения, за да може ние мигновено да узнаваме, че има пациент, който е приет с индикация за хоспитализация и мозъчна смърт", обясни пред БНТ Иванка Динева - Агенция "Медински надзор".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Министерството на туризма поема управлението на плаж "Болата"
Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцелява...
Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вмес...
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Слънце до обяд, но дъжд с гръмотевици - следобед


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).