Надежда Стойчева: В цяла Западна България няма никакви свестни мерки за защита на жените

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
19:06 / 29.04.2025
1184
Спрямо новия Закон за защита от домашното насилие прокуратура в Софийска област има много по-добри мерки, отколкото на други места. Полицейските служители действат много по-бързо и рязко. На много места обаче не е така и няма истинска добра защита от домашното насилие в останалите региони на страната. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ психотерапевтът и директор на Фондация "Асоциация Анимус“ и Надежда Стойчева.

Според данните от изследване на фондацията цяла Западна България от Сандански Благоевград и от Монтана до Видин е твърде некоординирано, няма никакви свестни мерки за защита на жените. "Няма неправителствени организации, няма никакви разработени услуги. Полицията работи зле, некоординирано, мерките са почти никакви. Няма и нарушения според тях на заповеди за защита,“ обясни тя.

По думите й цялостно няма добра координация на държавно ниво, както и няма финансиране на за миналата година на неправителствения сектор. "Координационният механизъм, който седи на отлежаване от 2 години вече, на 28 май е гласуван от Националния съвет, една година след промени в закона, все още не е подписан от Министерски съвет. За съжаление това заради недобрата работа на администрацията, която задържа процесите и не си върши достатъчно качествено работата.“

Надежда Стойчева е категорична, че законът е добър и ефективен, но по думите й проблемът е в това, че той не се изпълнява. Разликата между самия закон, какъвто е направен, и неговото приложение е огромна, като според нея неизпълнението на самия закон е на всички нива – както на ниво полиция, така и на ниво съд, прокуратура, няма места за настаняване. "Все още никой не използва методиката за оценка на риска, а това е ключово, за да могат да бъдат спасявани животи. Необходимо е навреме да се върши тази оценка колко е рискован даден случай, за да се предприемат навреме мерки.“

Друг проблем, който очерта експертът, е голямата продължителност на съдебните процеси, които понякога се влачат по 5-6 години, което според нея е абсолютно несправедливо спрямо жертвата. "Държавата трябва да започне да има стратегия и политика за мерки за спиране и нулев толеранс към насилието, но и превенция. А всичко се случва безумно бавно, с неща, които пречат, а не подпомагат нашата работа,“ каза тя и добави, че е трябва да се водят разговори, дискусии с младите хора за толерантност между различията и за толерантност между хората и половете, което трябва да се въведе като стойност и ценност.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Слави Ангелов: Присъдата на Семерджиев е неадекватна, трябваше да...
Крум Зарков: С референдума президентът затвори полето за маневрир...
Доц. Красен Станчев: Животът на хората не зависи от това дали пар...
Кардиолог: Стартовите заплати на медиците са обидно ниски
Даниел Митов разпореди незабавна проверка на обществената поръчка...
Превозвачите: Настоятелно за реални и навременни мерки за огранич...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).