Най-накрая някой съобщи, че има и позитиви от COVID-19

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:48 / 22.10.2022
1871
С 15% са намалели случаите на инсулт по време на пандемията от COVID-19. Това заяви пред "България Днес" неврологът доц. д-р Росен Калпачки по време на XXI национална среща на фондация МОСТ в Албена.

Предстои този факт да се анализира, но едно от възможните обяснения за това е, че поради пандемията болните с леки инсулти не търсят медицинска помощ и остават нерегистрирани.

"За съжаление, въпреки този факт ние сме рекордьори и по заболеваемост, и по смъртност в целия свят, не само в Европа. Най-лошото на инсулта е, че не се усеща и много рядко пациентът може да забележи сам своите оплаквания. Огромна е ролята на семейството. Симптомите трябва да се открият бързо и да се действа", категоричен е експертът, който е основател и ръководител на водещия у нас Център за лечение на инсулти към УМБАЛ "Св. Анна".

Най-ясните признаци на мозъчния удар са изкривено лице, затруднен говор и отслабване на една от двете ръце. Видите ли човек с подобни симптоми, не чакайте, а веднага потърсете помощ.

"Инсултът прилича изключително много на обесване, само че на определена част на мозъка. Слага се примката, която спира кръвта и кислорода, и мозъкът започва да се бори. Времето е от ключово значение. Колкото по-бързо пациентът дойде при нас, толкова по-голям е шансът му за живот. Единствено децата, пострадали в катастрофа, са с предимство пред хората с инсулт. Дори бременните чакат. Иначе няма шанс", допълва доц. Калпачки.

Междувременно стана ясно, че по време на пандемията българинът е развил антибиотична резистентност.

"По време на пандемията се премина на почти изцяло преглеждане и даване на съвети по телефона. Резултатът е налице. В сравнение с Европа по време на COVID-19 България е използвала 8 пъти повече антибиотици за лечение на вируса, отколкото средноевропейските страни", изтъкна пред вестника и вирусологът проф. д-р Радка Аргирова.

Тя допълни, че по това време са използвани и необяснимо високо ниво кортикостероиди. Това са медикаменти, синтетични аналози на вид хормони, произвеждани от надбъбречната кора. Действат противовъзпалително, антиалергично и имуносупресивно. Наред с това обаче употребата им е свързана и с редица усложнения, които не бива да се игнорират.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15126):
21.05.2025 Бившият здравен министър Асена Сербезова осъди прокуратурата за 50 000 лева
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
Още новини от Национални новини:
Слави Ангелов: Присъдата на Семерджиев е неадекватна, трябваше да...
Крум Зарков: С референдума президентът затвори полето за маневрир...
Доц. Красен Станчев: Животът на хората не зависи от това дали пар...
Кардиолог: Стартовите заплати на медиците са обидно ниски
Даниел Митов разпореди незабавна проверка на обществената поръчка...
Превозвачите: Настоятелно за реални и навременни мерки за огранич...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).