Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Неправителствени организации правят много пари с тестове в училище
Автор: Екип Varna24.bg 14:07 / 13.01.2015Коментари (1)811
© Varna24.bg
Стотици хиляди левове се събират от родителите на ученици от 1 до 7 клас под формата на изпитни състезания с тестове. Те се правят от неправителствени организации и то напълно законно - със заповед на Министерство на образованието и науката и с партньорството на синдикатите.

В момента се провеждат две такива състезания по различни предмети, а за явяването на всеки тест от тях родителите дават по 6 лева. За първи клас те са четири, за втори - пет и т.н. Участието официално е доброволно, но масова практика е да се провежда в редовните часове на учениците.

Първите тестове се провеждат от Сдружението на българските начални учители/СБНУ/. Те са включени в т.нар. Национален календар за извънкласните дейности на МОН и се ползват с подкрепата на Синдиката на българските учители.

СБНУ работи от 8 години, а проверка на "Труд" в сайта им показа, че за м.г. че за учебната 2013/2014 г. на различните тестове от 1 до 4 клас и на националните финали е имало 123 185 явявания на ученици. Повечето деца са се записвали на повече от един тест, затова числото е голямо.

Тъй като за всяко явяване родителите на децата плащат по 6 лева, общата сума, събрана от СБНУ, е 739 110 лева. За тази година броят на участниците е над 20 000, обясни председателката на организацията Елена Владимирова.

Тя подчерта, че тестовете се правят от начални учители. "Дава се възможност на учениците да привикнат с начин на оценяване на знанията, като са поставени в реална работна среда. Най-важната цел е стимулиране на децата. Дава възможност за изява и на учителите", обясни позицията си Владимирова. Тя уточни, че сдружението не прави анализи на постигнатите резултати от тестовете, нито някой проверява какво се питат децата /въпросите се измисляли от начални учители/. Азбучно правило е при провеждането на въпросните изпити обаче е да има анализ на постигнатото.

Според публикуваните резултати от сайта се вижда, че голяма част от учениците са с високи постижения. Нищо чудно, тъй като въпросите са от типа оцвети кръгчето в червено за Дядо Коледа и в синьо за рожден ден. А накрая всички получават грамоти за участие.

Другата организация, която прави тестове по различните предмети, е Асоциация за европейско образование и култура и е известна в училище като състезанията на "Таралеж". Тя работи от две години и се ползва с подкрепата на КТ "Подкрепа". Сдружението също събира по 6 лева на тест. Част от събраните суми (по левче на изпит) се дават на училището.

Учителите

"Труд" попита МОН за официална позиция дали провеждането на тестовете са контролира в училищата, но до този момент не получихме отговор от ведомството. Неофициално висш служител в институцията определи случващото се като "машинка за пари".

"Няма лошо децата да се явят на състезания, те ги харесват, но трябва да има престижни такива", каза преподавател в столично основно училище. Повечето от учителите признаха, че от т.г. предпочитат "Таралеж", защото били по-иновативни. Общата им позиция е, че тестовете са на средно ниво и не затрудняват децата, но те се радват на грамотите.

Депутатите

"За първи път чувам за такива тестове. Ние ли сме ги разрешили? Как е възможно да се провеждат тестове без да се прилага тестова методика, без анализи и без контрол?!", каза депутатът от БСП и бивш зам-министър в кабинета "Станишев" Кирчо Атанасов. Според него задължително трябва да има състезания и олимпиади за учениците, но направени както трябва.

Както е известно аз съм противник на прекомерните изпити и състезания. Не случайно отмених външното оценяване в 5. и 6. клас. Във Финландия (най-добрата образователна система в света) децата нямат оценки до 4-ти клас. Имат само един стандартизиран тест - на 16 години, каза председателката на комисията по образование и бивш зам.-министър в предишния кабинет "Борисов" Милена Дамянова. И родители, и учители трябва внимателно да подбират състезанията, в които участват децата им, допълни тя.









Зареждане! Моля, изчакайте ...
+3
 
 
Пари, пари, пари, пари ... на кой му пука за децата?
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Алексей Навални почина
Парламентарни избори 2024
Бюджет 2024
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: