Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Нова резолюция за присъединяването на България към Еврозоната посочва някои пропуски на държавата
Автор: Йоланда Пелова 18:42 / 17.05.2024Коментари (0)1214
©
Икономическият и социален съвет на Република България прие Резолюция на ИСС относно “Присъединяването на България към Еврозоната“. Резолюцията е разработена по собствена инициатива и е поредният документ изготвен от Съвета.

В него се заявява, че ИСС е единственият независим орган, който предостави на българското общество обективен анализ за влиянието от въвеждането на единната европейска валута върху доходите, инфлацията и икономическото развитие от юли 2022 г. на тема - "Въздействие на присъединяването на България към еврозоната върху икономическото развитие, инфлацията и доходите в страната“.

ИСС подчертава, че присъединяването към Еврозоната води до ускорена конвергенция на всички икономически индикатори на съответната държава в периода след нейното присъединяване.

Въвеждането на еврото е факта, което води до ограничаване на разходите за превалутиране на всички икономически субекти. Натрупаните статистически сведения на вече присъединили се към единната валута държави, показва че спестените средства на национално ниво възлизат на 0,5% от БВП на съответната страна. В случая на България, при прогнозен БВП за настоящата година от над 200 млрд. лева – става въпрос за намаление на транзакционните разходи на национално ниво с над 1 млрд.

ИСС обръща внимание, че към момента не се популяризират мерките, които институциите ще предприемат за предпазване на възрастните и уязвимите граждани от измами и престъпления, свързани с процеса на превалутирането. Не е достъпна широка информация за формите на институционален контрол.

Икономическият и социален съвет на Република България прие и становище на тема "Европейския семестър в България - предизвикателства и възможности“. В него ИСС настоява за институционализиране ролята на Икономическия и социален съвет на Република България като орган, изразяващ волята на структурите на гражданското общество по икономическото и социалното развитие по силата на закон, в подготовката и актуализацията на Националната програма за реформи, чрез задължение за представяне на ежегодно становище по НПР преди нейното утвърждаване и изпращане на Европейската комисия.

На дискусията участваха ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова и заместник-министърът на финансите Методи Методиев.

По време на пленарната сесия беше приет и анализ на тема "Актуализиран анализ на демографското и социално-икономическото развитие на районите за планиране – резултати и актуално състояние“.

Пълният текст на документите може да откриете на https://esc.bg/



Още по темата: общо новини по темата: 434
31.05.2024 »
30.05.2024 »
28.05.2024 »
28.05.2024 »
25.05.2024 »
21.05.2024 »
предишна страница [ 1/73 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Конфликт Израел-Газа
Преброяване на населението 2021 година
1-ви юни - Ден на детето
АЕЦ "Козлодуй" заведе дело шамар
Парламентарни избори 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: