Обмислят нови важни облекчения и промени за някои "собственици"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:14 / 14.11.2023
554
Важни промени за санирането предлага енергийното министерство. Идеята е всички сгради, които са собственост на държавата и общините, да имат право да плащат бъдещите си разходи за саниране разсрочено, през разликата между старите и новите, по-ниски сметки за ток и газ.

Разсрочено плащане през сметки се предвижда да е в сила и за частни лица, не само за общински и държавни сгради. След промени в закона за енергийната ефективност сега се прилагат нови механизми за разплащане, а именно през сметките за ток или газ. Какъв е принципът: Ако след саниране на сградата новата сметката за ток например е с 40 процента по-ниска, ние продължаваме да плащаме старата сметка, а разликата покрива кредита за саниране.

Владимир Николов е директор на най-голямото основно училище във Велико Търново – ОУ "Бачо Киро“. В него учат близо 900 деца. Сградата е вече санирана, но директорът кандидатства пред Фонда за възстановяване и устойчивост за подобряване на енергийната ефективност. Финансовата помощ е в размер на 4 млн. лв. Николов подкрепя идеята за разсрочено плащане на санирането през сметките за ток или газ.

"Изцяло положителен ефект, защото облекчаването при тези непрекъснато нарастващи разходи, включително и чрез разсрочване, стига собствениците да не бъдат натоварени с излишни лихви", коментира Владимир Николов пред Нова тв.

Освен обществените сгради, частни лица също могат да се възползват от договори с фирми за саниране. Юлия Денчева е домоуправител в многофамилна сграда в оживен квартал, която не е санирана. По думите ѝ повечето жители в блока не мислят за саниране, но и не приемат идеята за изплащане на евентуален заем за енергийна ефективност, през сметките за ток или газ.

"Струва ми се ,че няма смисъл от цялата работа, някои хора едва се справят със сметките за тока. Ако е безплатно или с някаква отстъпка, да, всичко трябва предварително да се знае", заяви Юлия Денчева.

Наредбата за саниране на държавни, обществени или частни сгради не е нова, но търпи промени след измененията в закона за енергийна ефективност. Така сега се разширяват механизмите за разплащане чрез сметките за енергия.

"След като бъде обновено примерно училището, то започва да плаща 600 лева, тоест бюджетът на общината спада от 1000 на 600 лева и тези свободни 400 лева и така започва да разплаща така наречена енергийно ефективна услуга", заяви Ивайло Алексиев от Агенцията за устойчиво енергийно развитие, предава "Стандарт".

Виж коментарите (0)

Още по темата (7):
19.04.2024 Имотен експерт с остър коментар за санирането в България
12.03.2024 Енергийното министерство предложи промени в Закона за енергийната
ефективност
06.03.2024 След спор за табелки с имена: Две парламентарни комисии приеха предложението на ГЕРБ, свързано със санирането
29.02.2024 Андонов: Интересът нараства - нужни са ни 4 млрд. за саниране, а по ПВУ имаме малко над милиард
11.10.2022 Близо 93% от жилищните сгради имат нужда от енергийно обновяване
14.01.2018 Затягат контрола при санирането на сградите, скастриха общините
Още новини от Национални новини:
Оправдаха Тошко Тодоров-Машора, който бе заплашен от 224 години з...
Вижте симптомите на FLiRT - новият вариант на COVID-19
Радев: Засилваме връзките си с българската общност в Косово
Кола гори в района на голям магазин в Търново
Горанов каза защо не е включен в листите на ГЕРБ за изборите
Бойко Борисов в Стара Загора: Положих всички усилия да не отидем ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).