Пеканов: От август цените у нас ще бъдат и в лева, и в евро

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
11:44 / 28.01.2023
1186
Първият транш по Плана за възстановяване и устойчивост е вече факт, но парламентът задължи кабинета да предоговори условията в Европа. "Аз съм информирал Европейската комисия за решението на парламента. Обяснил съм им и ясната позиция на България, която е докато ситуацията в енергийната сфера е такава – а именно въглищните централи правят изключително високи позитивни финансови резултати, които отчасти държавата използва и за компенсации, и се връщат обратно в държавата, докато българската енергетика произвежда ток и за други страни на Балканския полуостров, ние не можем да изпълним този ангажимент към момента". Това заяви в студиото на "Събуди се" вицепремиерът по управлението на европейските средства Атанас Пеканов.

По думите му следващата стъпка е да се подготви обоснована позиция на България защо тези ангажименти са невъзможни в текущата ситуация. Такава позиция ще бъде изготвена през следващия месец от Министерство на енергетиката. "Ние все още нямаме официален отговор, защото те търсят по кой точно член на регламента или по кой механизъм ние да вървим към едно такова предоговаряне", каза още вицепремиерът. След като изпратим официалната си позиция за предоговарянето на ПВУ, решението на ЕК ще отнеме поне два месеца, подчерта Пеканов. "Аз искам тези преговори да са успешни и да защитим нашата позиция, но и да реализираме всички тези проекти по Плана, които са ключови за България, както и реформите – законите, които ще отключат потенциала на страната ни", обяви вицепремиерът.

Според него трябва да се сложи фокус върху механизма за отчетност на действията на главния прокурор, защото този текст е залегнал по искане на ЕК и в Плана за възстановяване и устойчивост. Пеканов заяви, че разглеждането на закона се бави с процедурни хватки от един-единствен човек и това бил депутатът от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков, който е председател на Правната комисия в Народното събрание. Ако законът бъде приет, той ще ни помогне както при преговорите, така и за Шенген, категоричен е Пеканов. По думите му второ плащане по ПВУ можем да очакваме, едва когато приемем останали 12 от общо седемнадесетте закона.

Относно влизането на страната ни в еврозоната той коментира, че и преди присъединяването ни, и след него, регулатори като Комисия за защита на потребителите и Комисия за защита на конкуренцията ще трябва да имат много ясни действия в посока пресичане на нелоялни практики и спекулации.

"Аз видях информационната кампания – лъскава и добре подготвена, на "Възраждане" за техния референдум. Навсякъде те лансират един куп, според мен, митове и неверни факти, че ние ще се откажем от паричната си политика. Ами ние сме се отказали от нея през 97-а с влизането в Борда. Нещо абсолютно одобрявано от българското общество, защото донесе стабилност", каза още вицепремиерът. Той увери, че тече подготовка по въвеждане на цени у нас и в евро, и в лева от август. Това ще се случи, ако през юли бъде взето решение страната ни да влезе в еврозоната от януари 2024 г.

Пеканов отказа да коментира дали ще продължи да бъде вицепремиер и в следващия служебен кабинет.

Виж коментарите (2)

Още по темата (765):
05.05.2025 Кредитен анализатор: Сега банките заделят 12% от привлечените средства, държат ги като резерви в БНБ, за да не са свръхликвидни. Влезем ли в еврозоната, 12-те процента ще спаднат на 1%
04.05.2025 Ивайло Калфин: За 25 години българският лев е бил независим - това са били най-лошите години за икономиката
04.05.2025 Ще приемем ли еврото: Какво представлява конвергентният доклад, който чакаме през юни?
03.05.2025 Павела Митова: Датата за влизане в еврозоната не е заветна дата за
управлението
02.05.2025 За какво да сме подготвени в периода на двойно обрaщение на левове и евро
02.05.2025 "Боже пази България": Такъв ще бъде надписът на монетата от две евро у нас
Още новини от Национални новини:
Получаваме сериозна сума при повреден или изчезнал багаж – как да...
Над 10 хил. българи се отказаха от втората си пенсия
Спират 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"
Д-р Брънзалов: Лекари убийци - няма! Който е безгрешен, нека хвър...
Какво става с проверките на НАП на собствениците със скъпи имоти ...
Старт на изплащането на обезщетенията за майчинство


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).