Пенсионните дружества за еврото: Потребителите ще имат възможност да следят състоянието на своите спестявания в двете валути

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:05 / 03.04.2025
1140
Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Натрупаните средства в персоналните партиди ще бъдат автоматично конвертирани по фиксирания курс 1,95583 лв. за 1 евро, без загуба за осигурените лица. Това съобщи председателят на УС на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) Евелина Милтенова на среща с двама от новоизбраните членове на Фискалния съвет проф. Богомил Манов и доц. Атанас Атанасов.

Потребителите ще имат възможност да следят състоянието на своите спестявания в двете валути за известен преходен период, като това ще улесни адаптацията към новата парична единица, добави Милтенова. От 31 март 2024 г. БАДДПО и всички пенсионни дружества, в координация с Комисията за финансов надзор (КФН), публикуваха подробна информация за осигурените лица относно спецификите и ефектите от прехода към еврото.

Въвеждането на еврото ще доведе до намаляване на транзакционните разходи, свързани с обмена на валута, което ще подобри ефективността на пенсионно-осигурителните дружества, каза още Милтенова, цитирана от pariteni. Секторът остава един от най-добре подготвените за въвеждането на еврото като продължават инвестициите в информационни и счетоводни системи, за да се гарантират прозрачност, стабилност и сигурност за осигурените лица.

Членовете на Фискалния съвет изразиха подкрепа за плавния и безпроблемен преход като акцентираха върху важността на регулаторния контрол и координираните усилия за информираност на осигурените лица.

Срещата беше част от поредица консултации между институциите и експертната общност, свързани с ключовите промени в макроикономическата среда, устойчивостта на финансовата система  и тяхното отражение върху пенсионната система в България. Обсъдени бяха предизвикателствата, произтичащи от високите държавни субсидии към първия стълб и неустойчивостта на разходо-покривния модел.

Подчертана беше необходимостта от укрепване на капиталовите стълбове чрез прилагането на по-гъвкави и ефективни инвестиционни стратегии. В този контекст беше обсъдена възможността за въвеждане на мултифондове – механизъм, който ще позволи осигурените лица да избират инвестиционни стратегии според своята възраст, толерантност към риск и очаквана доходност.

Беше отбелязано, че текущият модел на управление на пенсионните активи в България е прекалено консервативен, което ограничава потенциала за по-висока доходност. Очаква се, че с въвеждането на мултифондове осигурените лица ще могат да се възползват от по-диверсифицирани инвестиционни портфейли, което ще доведе до увеличаване на очакваната доходност и като краен резултат - удвояване на втората пенсия в дългосрочен план.

БАДДПО и Фискалният съвет изразиха готовност да работят за адекватното и професионално представяне на високата важност на капиталовите пенсионни стълбове, както и  за повишаване на финансовата грамотност на гражданите.

Виж коментарите (0)

Още по темата (759):
01.05.2025 Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните операции след въвеждане на еврото
01.05.2025 Страховете от влизането ни в еврозоната: Оставаме безгласна буква?
01.05.2025 Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вместо към
еврото
30.04.2025 Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като да се качим на "Титаник" малко преди да се нахака в айсберга
29.04.2025 Ето кои стоки и услуги няма да подлежат на двойно обозначение на цените при влизането на България в еврозоната
28.04.2025 Теменужка Петкова: България очаква положителни заключения за влизането в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).