Петър Галев: Не виждаме корелация между отпусканите все повече пари за здраве и подобряване на системата

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
17:26 / 29.11.2023
1594
Наблюдаваме от много години постоянно повишение на парите за здравеопазване, но не наблюдаваме повишение в качеството на услугата и най-вече в подобрения на показателите, до които би трябвало да води по-добрата здравна грижа, т.е. увеличена продължителност на живота, намалена заболеваемост от социално значими заболявания, ранно откриване на онкологичните и сърдечносъдовите заболявания. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Петър Галев, изпълнителен директор на CredoWeb, Националната виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването.

По думите му няма пряка връзка и корелация между отпусканите все повече пари и подобряване на здравната ни система. 

"Да не забравяме и парите, които всички ние като пациенти и близки на пациенти доплащаме. Т.е. реалните пари, които отиват в здравната система, за доста повече от тези, които са посочени в документите. Защото всеки знае, или поне повечето хора, които са се сблъсквали, знаят, че при редица операции, изследвания, манипулации се доплащат значителни суми, и то за често срещани ситуации. Например за подмяна на стави, за поставяне на вътреочни лещи при катаракта и т.н. се доплаща почти толкова, колкото и струва пътеката. Понякога по хиляди левове хората доплащат. Така че тези пари също трябва да ги имаме предвид. На какво го отдавам? Първо, ние имаме много лоша и фалшива медицинска статистика. Т.е. за да имаме ясна картина какви са реалните необходимости в здравната система, трябва да има и вярна информация от какво най-много боледуват хората. Докато това не е така, защото обществена тайна е, че масово пациентите лежат по едни клинични пътеки, а се лекуват от други заболявания. А лежат по фалшиви пътеки, защото те са по-скъпи от тези, за които би трябвало да бъдат приети в болниците, и т.н. Т.е. медицинската статистика е в много лошо състояние", обясни Галев.

Според него властите нямат реална представа: "Между другото, част от твърденията, че ние сме на първо място едва ли не по всички заболявания в света, се дължат именно на това, че се пише по този начин статистиката, изкривява се в подкрепа на "по-скъпите“ заболявания и диагнози, а всъщност това не е така. И реалният показател е продължителността на живота, където вече не може да има лъжа. А наистина не ни е цветуща, в сравнение с водещите европейски държави, продължителността на живота, особено в районите с по-лошо здравеопазване, като да кажем Северозападна България, където хората очевидно живеят – и мъже, и жени, по-малко, отколкото средното за България, да не говорим от средното за Европейския съюз".

Виж коментарите (0)

Още по темата (781):
09.05.2025 Зорница Славова, ИПИ: Бедните са около 1,5 милиона от населението на
България
29.04.2025 Асен Василев към журналистите: Както 2 месеца въртяхте, че има дупка в бюджета от 18 млрд., нека сега да въртите 2 месеца, че той е точно 3%
03.04.2025 Държавата "облекчи болките" на над 40 хил. българи през 2024 година
01.04.2025 Всеки трети се пенсионира преди законоустановената възраст
21.03.2025 Разходите на работодателите за един отработен час от техен служител нараснаха с близо 13%
19.03.2025 Всяка четвърта пенсия у нас е инвалидна
Още новини от Национални новини:
Радев: Хората, които се обявяват за най-големи демократи, са срещ...
Голямо събитие открива летния сезон на морето
Новият игумен на Зографския манастир бе интронизиран в Атон, държ...
Верижна катастрофа блокира движението на АМ "Тракия" в посока Пло...
Атанас Атанасов, "БСП - Обединена левица": Този референдум за евр...
Иван Иванов: През август ще започне ремонтът на отсечката, на коя...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).