Ползите от влизането в еврозоната според ИСС: По-висок реален ръст на доходите на работещите и ниски дългосрочни лихвени проценти

Автор: Десислава Томева
Коментари (1)
11:22 / 26.02.2025
1342
Учебните програми трябва да акцентират върху развиването на практически ключови умения като критично и аналитично мислене, разпознаване на фалшиви новини, социално-емоционална интелигентност и емпатия, финансова грамотност. Тези препоръки на Икономическия и социален съвет са част от анализ "Формиране на гражданска компетентност у децата чрез системата на училищното и извънучилищното образование“, който Съветът прие на пленарна сесия.

Доброто гражданско образование е ключов инструмент за реакция на съвременните предизвикателства, които засилват поляризацията и разпокъсването на обществото и поставят под въпрос редица демократични принципи и ценности. За да се случва развиването на гражданска компетентност по ефективен начин и образователната система да дава еднакъв достъп до качественото ѝ придобиване на всеки ученик, ИСС препоръчва редица мерки за подобряване на състоянието на гражданското образование в страната. Сред тях освен актуализация на съдържанието в учебните програми са конкретизиране на гражданските компетентности, създаване на условия за активно участие на учениците в училищния живот, както и отразяване без оценка на участието в доброволни дейности, развиващи гражданските компетентности в дипломата за средно образование.

В рамките на пленарната сесия Съветът прие и становище на тема "Предизвикателства пред достъпа и качеството на здравната грижа в Република България“. ИСС със загриженост следи и констатира формираните вече постоянни негативни тенденции в общественото здраве: здравно-демографска криза и лош здравен статус на населението като в проблемите на достъпа се включват и регионални икономически, социални и географски характеристики, липса на политическа воля и адекватна нормативна база за промени в здравната система, които ще осигурят равнопоставен и своевременен достъп до здравни грижи.

Приетите досега стратегически документи за реформи в здравеопазването се характеризират с липса на взаимна обвързаност, приемственост и последователност, недостатъчна прозрачност и отсъствие на консенсусно начало при разработката им. Пренебрегват се инвестициите в дейности по профилактика и превенцията на заболявания и рискови фактори, често пациентите доплащат

"от джоб“ необосновано за медицински услуги, въпреки че са здравно осигурени. Държавата от своя страна не контролира и не управлява този процес. Лица без здравни осигуровки ползват спешната медицинска помощ за прегледи, консултации и изследвания, които могат да се осъществят от лекарите от ПИМП и СИМП. Това натоварва спешната помощ с дейности, които не са включени в нейната мисия и функции.

ИСС прие и Резолюция относно необходимост от ускоряване на процеса по присъединяването на България в Еврозоната. В нея Икономическият и социален съвет твърдо подкрепя присъединяването на България към Еврозоната и призовава за неговото ускоряванe и подчертава безспорните ползи от този процес. Сред тях са по-висок реален ръст на доходите на работещите и създаване на условия за подобряване на бизнес средата, ниски дългосрочни лихвени проценти, липса на транзакционни разходи (евро-лев), което по прогнозни данни ще намали разходите на национално ниво с над 1 млрд. лева годишно.

Членството на България ще доведе също до намаляване на валутния риск за бизнеса, което ще позволи на компаниите да планират по-дългосрочно и да инвестират с по-голяма увереност, както и до повишаване на кредитния рейтинг на страната, подобряване на фискалната дисциплина и достъп до по-евтино финансиране за държавата, повече инвестиции и подобряване на бизнес средата и конкурентоспособността. Други очаквани ефекти от присъединяването са намаляване на сивата икономика и подобряване на данъчната събираемост, участие на България при вземането на решения в Еврозоната и повишаване на политическото влияние в ЕС и др.

ИСС обръща внимание и на организираните дезинформационни мероприятия в социалните мрежи за потенциално неблагоприятни последици от влизане в Еврозоната и настоява държавните институции и информационни канали да се противопоставят категорично и организирано. Целта е да не се допуска българското общество да бъде умишлено стресирано и заблуждавано относно несъществуващи опасности за стандарта на живот в резултат на въвеждане на еврото. В резолюцията Съветът посочва още, че страховете на хората от повишаване на инфлацията заради влизането в Еврозоната, не са оправдани.

Виж коментарите (1)

Още по темата (759):
01.05.2025 Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните операции след въвеждане на еврото
01.05.2025 Страховете от влизането ни в еврозоната: Оставаме безгласна буква?
01.05.2025 Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вместо към
еврото
30.04.2025 Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като да се качим на "Титаник" малко преди да се нахака в айсберга
29.04.2025 Ето кои стоки и услуги няма да подлежат на двойно обозначение на цените при влизането на България в еврозоната
28.04.2025 Теменужка Петкова: България очаква положителни заключения за влизането в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).