Правителството: Видеонаблюдението осигури честността на вота - успяхме да върнем доверието в машините

Автор: Самуил Иванов
Коментари (2)
15:06 / 04.11.2024
1516
Видеонаблюдението е осигурило в пълна степен честността на вота, след като това е единственият аргумент от който се черпят възражения и жалби. Това заявиха на специален брифинг министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов и министърът на електронното управление Валентин Мундров по повод видеонаблюдението на изборите, предаде репортер на "Фокус".

"В тези избори се доказа, че законодателната промяна от 2022 година хартията за вота да бъде поверена на печатницата на Българската народна банка, е изключително правилно решение", заяви министър Карадимов.

Той бе категоричен, че твърденията за лошо качество на хартията, използвана за машинния вот на изборите от 27 октомври, са спекулации.

“Правителството няма информация дали е направена вярната и точната профилактика на машините, за да стане ясно на какво се дължи дефектирането на 125 машини", каза още той.

“Прозрачността беше основен акцент в дейностите, свързани с изборите, които се изпълняват от Министерството на електронното управление", заяви министър Мундров.

“Видеонаблюдението и видеоизлъчването е допълнителен инструмент, с който се гарантира прозрачността на изборите. Преди това се говореше, че в ЦИК и в РИК се броят бюлетини - както виждате, броенето става в секционните избирателни комисии. Видеонаблюдението дава увереност на хората как се извършва изборният процес", категоричен бе той.

Валентин Мундров добави, че и качеството на видеоклиповете е било с по-високо.

По думите му записи липсват от 60 устройства от по-малки населени места.

“Надявам се, никой не очаква 11 хил. служители във всяка секционна избирателна комисия, която да заснема процеса по видеоизлъчването", заяви министърът на електронното управление.

Министърът продължи, казвайки, че държавната администрация е помогнала на ЦИК преди извършването на спедицията на машините. Той каза, че са проведени всички многомандатни избирателни райони.

Общият брой на проверените машини преди тези избори е 3306, каза още Мундров.

Росен Карадимов коментира, че дописването и неотчитането на бюлетините са дейности на секционната избирателна комисия. Той заяви, че правителството няма отношение към този процес.

Министърът повдигна въпроса дали партиите са имали представителите в секционните избирателни комисии.

“Не можем да повярваме, че най-свещеният суверинитет на една държава - изборният процес, е поверен на две частни фирми - една, която осигурява машините и друга, която осигурява самият машинен вот", заяви министър Карадимов.

Той предложи машините да се съхраняват в държавен склад, а хеш кодът за машините да бъде държавна собственост, а не страната да има лиценз за него.

Виж коментарите (2)

Още по темата (1018):
13.04.2025 Емилия Друмева: Изборите несъмнено подлежат на контрол
17.03.2025 Демерджиев: Намери се орган, който в целия изборен процес да си свърши
работата
17.03.2025 Проф. Румяна Коларова: От 1990 година наблюдавам еволюцията на изборните манипулации и измами
16.03.2025 Валерия Велева: Винаги сме имали съмнения за нечестни избори, но такъв удар не беше нанасян за последните 35 години
16.03.2025 Атанас Атанасов: Машинното гласуване беше чисто, нарушенията бяха много по-малко
16.03.2025 Павлина Панова: Нямаше натиск върху КС как да бъде решено делото
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).