Предупредиха за опасност от ръст на ранните бракове в ромската общност

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:04 / 09.05.2023
637
Ако ни няма, процентът на ранните бракове ще нарасне", заявиха образователни медиатори на пресконференция, организирана от Центъра за междуетнически диалог "Амалипе".

Те за втори път алармираха за риска поне половината от тях да останат без работа, след като първото им предупреждение остана нечуто от министерството на образованието. Те разказаха какви биха били последствията от непродължаване на националната програма, по която се поемат възнагражденията им, като бум на ранните бракове е един от тях.

Откакто съществува програмата, медиатори са върнали над 890 деца в класните стаи, създали са над 200 родителски клубове и са стигнали до над 14 хил. родители, които са мотивирали да водят децата си на училище.Непродължаването на програмата е изключително недалновидно, защото ще увеличи процента на отпадналите от училище ученици, смятат те.

Медиаторите възнамеряват да внесат подписка с близо 20 000 подписа до премиера, вицепрезидента и министъра на образованието, подкрепена и от омбудсмана Диана Ковачева, която е поела ангажимент да сътрудничи в разговорите им с МОН. Към момента от ведомството няма коментар дали смята да размисли.

Преди месец от организацията сигнализираха за опасността близо 1000 медиатори да останат без работа от 1 юли, ако МОН не продължи съществуващата национална програма за медиаторите, чийто бюджет за 2022 г. бе 10 млн. лв. Тогава оттам опровергаха аргументите на МОН, според които възнагражденията на медиаторите могат да бъдат поети от няколко различни източници, вкл. от бюджетите на училищата. Днес, след като проектите на националните програми вече бяха оповестени и сред тях липсва програмата за образователните медиатори, Деян Колев от "Амалипе" нарече въпросните обяснения на МОН полуистини, пише Dnes.bg.

Една от възможностите за финансиране е по програма за десегрегация, но тя няма как да обхване финансирането на всички медиатори. Според Колев, много училища с назначени медиатори не получават пари за уязвими ученици, защото нямат концентрация на такива, но пък интегрират много ромски деца и помагат те да не се сегрегират. "Те държат процента на ромските деца под 20% и така не попадат в списъка на училищата, които получават средства за уязвими ученици, но там медиатотрите са изключително необходими. Тези училища няма да могат да продължат работата на медиаторите", категоричен е той. По същия начин ще трябва да се разделят с медиаторите си и малките селски училища, които получават малко пари за уязвими ученици поради малкия брой ученици въобще.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Варненци: Остават ви точно два дни, за да не влезете в "черния сп...
Георг Георгиев: Родствените връзки на ПП и техните семейни реализ...
Гарантират ти 3 000 лева заплата – няма кандидати
Хванаха туроператори без лиценз да возят хора на екскурзии в чужб...
Хакери измамиха многодетна майка, жена на програмист. Той им обяв...
Проф. Тодор Кантарджиев за коклюша: Антибиотикът трябва да се дав...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).