© | | В края на тази година изтича срокът на споразумението между Министерството на здравеопазването и Глобалния фонд за борба срещу СПИН. По силата на договора от началото на 2009 година неправителствени организации получаваха финансиране за инициативи за превенция срещу болестта - кампании, безплатни прегледи, както и лечение на ХИВ позитивните. Специалисти предупреждават, че ако бъде прекратена дейността на десетките центрове за борба със СПИН, в следващите години може да станем свидетели на многократно увеличаване на заразените с болестта.Последните шест години всички дейности по превенция на СПИН, безплатните изследвания, както и обгрижването на вече заразените се финансира от Глобалния фонд за борба с ХИВ чрез Министерството на здравеопазването. След месец обаче договорът изтича и в най-добрия случай ще бъде продължен и през следващата година. АНТИСПИН организации призоваха държавата да намери начин да продължи да осигурява необходимите средства и след края на споразумението с фонда.
От неправителствените организации, ангажирани в борбата срещу бича на ХХ век, дадоха за пример Румъния, където заради липса на пари за превенция болните са се увеличили повече от два пъти.
На пресконференцията присъстваха и от Министерството на здравеопазването, които увериха, че превенцията срещу СПИН ще бъде грижа на държавата и след края на 2015 година. Според тях засега няма риск от разрастване на засегнатите от болестта.
По официални данни болните от СПИН у нас са близо 1600 души. Според експерти броят им обаче е три пъти по-голям. Последните анализи показват намаляване на заразените сред наркозависимите, но нарастване на ХИВ позитивните сред мъжете с хомосексуална ориентация. |