Премиерът на Македония: Кирил и Методий са гордост за целия регион

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
12:20 / 21.06.2017
1453
Кирил и Методий са гордост за целия регион, трябва да оставим историята на историците, а не на политиците. Това коментира премиерът на Македония Зоран Заев по време на среща с български журналисти.

По думите му в учебниците, в които е учил, е пишело за Солунските братя, които са имали мисии из целия регион. "Политиците не трябва много да се занимават с история. За нас Кирил и Методий са славянските просветители и това е факт, който 100 пъти повече ни свързва, отколкото ни разделя. Знам за мисията им, учил съм за мисията им в Охрид, България, Русия и изобщо навсякъде, където присъства славянската писменост и това е нещо, което само може да ни сприятели и сплоти, но не може да ни отдалечи", каза той.

По време на брифинга Заев посочи, че историята ни е обща и да оставим различията назад.

Попитан чий цар е цар Самуил, той заяви, че вероятно дебатът за това ще е вечен, но подчерта, че за него е по-важно в региона да има разбирателство и хората да живеят заедно. 

"Това обаче е нашата обща европейска история. Искаме да гледаме напред и когато се връщаме към историята нека я използваме за сближаване, а не за разделяне", категоричен беше той.

На въпрос за албанския език в Македония премиерът отговори, че в страната никой не е спрян да говори езика си, но не отговори дали ще бъде признат като официален.

Премиерът изрази надеждата си за инвестиции от България и в най-кратки срокове български компании да отидат с желанието да правят бизнес в Македония. Той добави, че очаква търговията между България и Македония да нарасне до обем от 1 млрд. долара, като в момента е 600 млн. долара.

Източник: bTV


Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Борисов: НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референду...
Жена почина след като се хвърли от блок в Стара Загора 
Д-р Благовест Върбаков: Изборът на папа Лъв XIV е изненада, Тръмп...
Министерски съвет защити приемането на еврото в България
Киселова: Към момента в парламента няма внесено предложение за ре...
Радев в Пловдив преди 57 дни: Референдум за еврото е незаконен


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).