Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Преподавател по химия за задачите PISA: Децата в нашата образователна система винаги очакват да ги питаме нещо сложно
Автор: ИА Фокус 22:07 / 30.03.2025Коментари (0)1364
©
От 2022 г. насам българските ученици водят класацията за най-неграмотни сред връстниците си в европейския съюз. На челно място в класацията PISA по математика са учениците от Сингапур и Естония. В тази зелена зона са и повечето европейски страни.

Средният резултат в световен мащаб е 472 точки. България се намира под него - с 417 точки. На дъното са Парагвай и Камбоджа. Разликата между Камбоджа и България е 81 точки, а между България и първенеца – Сингапур - 158.

Ако сравним България и в другите дисциплини, виждаме, че учениците ни отново са под средното ниво. По четене изоставаме със 72 точки до средното ниво в Европа, а по природни науки - с 64 точки.

За да се провери дали са успели да повишат знанията си, 9600 деветокласници от 211 училища ще бъдат подложени на международното изследване и тази година. Образователното министерство създаде платформа с тестове по формата на PISA, с която да помогне на учениците.

Преди три години България е на последно място сред държавите в ЕС по математика и на предпоследно по четивна грамотност и природни науки. "Казусите са такива, че трябва да можеш практически умения да покажеш. Там нашите ученици все още за съжаление не се справят добре", казва Неда Кристанова от Института по образованието към МОН, пише NOVA.

За да подобри резултатите и да улесни подготовката на учениците, Министерството на образованието създава приложение с въпроси от предишни издания на PISA. "Платформата е онлайн и там сме качили задачи от изследването през годините, които са разсекретени. Изгледът на платформата много се доближава до това, което ще е PISA", посочва още тя.

Тази година основният акцент в изследването ще са природните науки. Затова и в поместените в платформата на МОН примерни тестове най-много са въпросите в тази област. "Децата в нашата образователна система винаги очакват да ги питаме нещо сложно.  А всъщност те сами в момента се убедиха, че са елементарни въпросите", споделя преподавателят по химия Надежда Танева.

Светослав, Стела и Христо не се притесняват за предстоящия изпит. "Не, не се притеснявам, тъй като смятам, че то може да покаже реално начина на мислене на учениците. Не е нужно да се зазубря информация, а по-скоро да покаже логическо мислене", казва Светослав.

Деветогласниците не изпитват затруднения при използването на приложението PISA.BG. "Показвам им примерни варианти от минали години. Възползваме се от тази платформа PISA.BG. Справят се, ориентират се по графики, по изображения. Този път очаквам да са доста по-добри резултати", казва преподавателят по биология Мариана Салайета.

"Не мисля, че някой ще има проблем с нея, тъй като е добре направена, можеш да си проверяваш отговорите", обяснява ученичката Стела.

В Международно проучване PISA участват ученици на 15-годишна възраст от 80 страни. Оказва се, че някои от тях отдавна се подготвят за изследването.

"Откакто ходя на училище, първи клас, защото въпросните са, както казаха моите съученици, обща култура. Човек се учи, докато е жив", добавя гимназистът Христо.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Футбол - други
Намериха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, разследват убийство
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: