Проф. Чуков: Още през 2014 е била заложена идеята за руската инвазия

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:58 / 17.03.2023
1358
"2015 година беше ключова година за двете държави, които договориха практически действия". Това каза арабистът проф. Владимир Чуков в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" по темата за тревогата от все по-тясното сътрудничество между Иран и Русия. По думите му още през 2015 година президентът Путин прави историческо посещение в Техеран, по време на което се среща с президента Хасан Рухани. "Тогава той каза, че ако сирийският опит се окаже полезен, действащ, работещ, то това ще се приложи един ден и в Източна Европа", поясни Чуков като намекна, че той още оттогава е замислял този поход в Украйна.

"2014 година започна кризата в Украйна и това е било презумпцията. Още тогава е била заложена идеята за нахлуването на Русия в съседна Украйна. Директно това едно в към едно го каза Хасан Рухани, и това беше много интересен дебат с критериите на 2015 година", обяви професорът.

Според него сега 2022 година очевидно виждаме, че това, което става в Сирия, това, което виждаме като взаимодействие, като експерименти и въоръжение, също се прилага в Източна Европа.

"Това са две империи. Това са две империи многонационални. Едната с 50 малцинства, другите са със 123 общности, малцинства. И двете са с имперски начин на мислене. Идеологията им е смесица между радикален национализъм и посипано е с религиозни чувства", поясни професор Чуков.


Виж коментарите (0)

Още по темата (4650):
04.05.2025 Вучич и Фицо "внезапно се разболяха" точно преди парада за 9 май в Москва
01.05.2025 Зорница Илиева за сделката между САЩ и Украйна: Вече няма безплатен обяд
01.05.2025 Анализатори: Войната ще спре, когато Путин каже "победихме", Русия веднага може да спре огъня
26.04.2025 Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблуждава
25.04.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Крим принадлежи на Украйна
24.04.2025 Александър Димитров: Европа в момента е между две войни 
Още новини от Национални новини:
Пламен Павлов: Денят на избухването на Априлското въстание трябва...
Близо 700 военни ще преминат през парада на 6 май, техника няма д...
Енергийният министър: От 1 юли ще има нов начин за определяне на ...
Външно с важно предупреждение след ракетни удари на хутите срещу ...
Ботьо Ботев за убийството в Хасково: Възникнал е скандал между Ив...
Детето, хвърлено от мост в Луковит: Мъжът ме преследваше с малка ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).