Проф. Кантарджиев: Даването на антибиотик две седмици след проявата на кашлица, няма действие, трябва да се даде по-рано

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:40 / 24.04.2024
2348
Ако няма въведена епидемична ситуация, тогава слагането на ваксина на бебета на по-малка възраст, е подмяна на действащата сега наредба. За това е нужно оперативно време, задължително трябва да се чуе мнението на експертния съвет по имунизациите, може би и на експертния съвет по педиатрия“. Това коментира пред bTV епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.

"Има период на обществено обсъждане, в който наредбата и нейната промяна ще трябва да бъдат изложени публично и да се чуят мненията на лекарските колективи, родителски организации, заинтересовани страни. Говорили са се прибързани неща“, посочи още той.

Вчера от правителствената пресслужба съобщиха, че се дава възможност бебетата да бъдат ваксинирани по-рано срещу коклюш. Както и че има взето решение Министерството на здравеопазването да позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана още месец и половина след раждането, а не както е заложено в имунизационния календар – след втория месец на бебето.

"Дали ваксината ще се постави на месец и половина, или два, няма толкова голямо значение. Още от миналата година предупреждавам за коклюша. Най-важното е да се пазят новородените“, заяви проф. Кантарджиев.

По думите му се говорели неверни неща за антибиотиците – че не действали.

"Според данни на Центъра по контрол на заболяванията в Стокхолм лекарството при коклюш е антибиотик, който обаче трябва да се даде рано. Даването на антибиотик две седмици след проявата на пристъп на кашлица, няма никакво действие. Затова трябва да се дава антибиотик рано, по епидемични показания“, посочи проф. Кантарджиев.

Той коментира и профилактиката с антибиотик.

"Ако се окаже, че ваксинирани деца са носители, те могат да вземат такъв", посочи експертът.

"Ако бъде обявена епидемия, то ще бъде за следното - законът да развърже ръцете на министър, за да може той веднага да нареди промени, и да се ускорят търговете за закупуване на реактиви, ваксини и лекарствени средства", обяви проф. Кантдаржиев.

"Хората трябва да вземат мерки за новородените и да не се плашат. Може да се разчита на ваксини, но и на антибиотици", посочи още той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (77):
06.08.2024 Спад в броя на новите случаи на коклюш, нарастват обаче тези на лаймска борелиоза
31.07.2024 Удължават противоепидемичните мерки срещу коклюш до края на годината
15.06.2024 Доц. Кунчев: Броят на комарите ще бъде много голям, ако не се обработват водните площи
01.06.2024 Лекарите с призив към бременните жени за ваксинация срещу коклюш
27.05.2024 Има ли опасност от нова вълна на коклюш през лятото?
25.05.2024 Проф. Кунчев каза дали човек, който е преболедувал коклюш - може да се зарази отново
Още новини от Национални новини:
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...
Българки спретнаха зрелищно шоу пред очите на стотици туристи от ...
Габриела Димчева: През месец март работа са започнали близо 17 00...
Холестеролът: Приятел, враг или и двете – кои са стойностите, кои...
Наталия Киселова за F-16: Трябва да се пази животът на летците, к...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).