Проф. Пламен Киров: Отново слагаме каруцата пред коня

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
19:31 / 23.05.2023
871
Съдебната реформа стана като образователната реформа – започнала е, но не е ясно кога ще приключи и в какъв вид ще приключи. За да говорим за конституционно мнозинство за извършване на конституционни промени, това означава, че трябва да имаме законопроект за изменение и допълнение на Конституцията. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Пламен Киров – ръководител на Катедрата по конституционноправни науки в Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и бивш конституционен съдия.

По думите му към този момент нямаме внесен подобен законопроект, следователно изобщо не може да се говори за мнозинство априори: "Ами със същото мнозинство, с което биха се предприели конституционните промени, това в крайна сметка може да се окаже квалифицирано мнозинство от 2/3 от 240 народни представители, та със същото това мнозинство може да се попълни състава на Висшия съдебен съвет, тъй като той е с изтекъл мандат що се отнася до парламентарната квота, може да бъде избран нов състав на Инспектората към Висшия съдебен съвет и да бъде избран нов главен инспектор. Да виждате някакво такова намерение в парламента? Аз поне не го констатирам", обясни проф. Киров.

Според него тръгваме да изменяме Конституцията, но не изпълняваме своите конституционни задължения: "Да излъчим състав на органите на съдебната власт, включително и да попълним състава на Конституционния съд, който е с 10, а не с 12 съдии, при положение че конституционните съдии се избират от Народното събрание с обикновено мнозинство, т.е. не е необходимо квалифицирано мнозинство за това. Така че ми се струва много странно и подозрително това намерение да се формира коалиционно мнозинство. Върху какво да се формира това коалиционно мнозинство? Значи ако наистина се предложат подходящи промени, които да рационализират дейността на съдебната власт, може да се събере единодушие, не мнозинство от 2/3 в парламента, стига да бъдат убедени народните представители в 49-то Народно събрание, че тези промени са належащи и това, което се предлага, наистина би постигнало резултата. Само че ние не виждаме никакъв законопроект внесен, но затова пък се говори за постигане на конституционно мнозинство. Отново слагаме каруцата пред коня", обърна внимание той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (102):
13.03.2025 Обсъждат правилата за пряк избор на членове на ВСС
04.02.2025 Радев: Апелирам институциите да предприемат действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната власт
09.01.2025 Атанаска Дишева за порочните практики на влияние върху магистрати
02.08.2024 Сегашният ВСС не може да избира главен прокурор и шеф на ВАС, предвижда законопроект на ПП-ДБ
27.07.2024 Адв. Емил Георгиев: Президентските правомощия и съдебната реформа бяха опраскани
27.07.2024 Антон Кутев за решението на КС: ЕК ни похвали за съдебната реформа, която те отмениха
Още новини от Национални новини:
Човек, пенсионирал се през 2020 г., получава с 30% по-ниска пенси...
Ивайло Мирчев: ПП-ДБ внася искане за изслушване в парламента за "...
Проф. Боян Дуранкев: В България имаме чудесни възможности за увел...
Утре се ограничава движението в посока Варна по АМ "Хемус"
Желязков за искания референдум: Призовавам президента да преразгл...
Доц. Валентин Вацев: Както Европа се подготвя за директен военен ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).