Проф. Румяна Коларова: Решенията по жалбите към КС ще засилят легитимността на НС

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
19:45 / 14.11.2024
1241
Времето, което в момента политическите партии използват за срещи и преговори, е именно, за да се променят нагласите, да се предизвика и стимулира някаква промяна на нагласите както на избирателите, така и на самите политици. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ председателят на Българската асоциация за политически науки проф. Румяна Коларова.

Един от неприятните моменти от изборите беше нарушаването на Изборния закон и поставянето под съмнение легитимността на изборите и легитимността на новосъздадения парламента. "Решенията по жалбите към Касационния съд ще засилят легитимността, защото въпросът е да се санкционират там, където има, и да не се поставя под въпрос цялостния резултат. Цялостното касиране на изборите би било не само позорно, това би било провал за българската демокрация.“

Една от най-съществените промени на последните избори е разпадът на ДПС и изборната победа на една от фракциите му – "Ново начало“, както и последвалите опити за абстрахиране на политиците от него. Според проф. Коларова остракирането на Делян Пеевски и тезата на ГЕРБ, че и двете ДПС-та са неприемливи партньори в някаква степен означава, че политиците искат да намалят хаоса, да намалят същественото разместване на политическите пластове в парламента, за да улеснят и без това трудния процес за договаряне на коалиция. "За мен да се прави диференциация между тези две ДПС-те означава да се внася допълнителен хаос в и без това фрагментирания и подреден по нов начин парламент,“ каза тя и добави, че и двете фракции – на Пеевски и на Ахмед Доган, трябва да бъдат изолирани.

Третото затруднение, с което трябва да се справят партиите, вече е сключването на самата коалиция, чиято легитимация ще дойде не от договарянето, не от постигането на някакво съгласие за формиране на правителство, а трябва да дойде от реални ефективни политически действия, които да имат резултат. "Най-големият парадокс е, че под лозунга промяна през тези три години ние имаме точно запазване на статуквото. Това е големият проблем. И двата редовни кабинети катастрофираха точно в опита си да проведат някаква ефективна политика.“

"Точно поради тези затруднения в рамките на парламента е необходимо време, за да свикнат и политиците, и най-вече и хората,“ заключи проф. Румяна Коларова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1249):
01.05.2025 "Възраждане": Правителството продължава политика на едностранни отстъпки, без да защитава интересите на българската държава
30.04.2025 Ще кърми ли бебето си в НС депутатът Лариса Савова?
30.04.2025 След повече от месец чакане депутатите на МЕЧ и "Величие" получиха места в комисиите в парламента
30.04.2025 Драгомир Стойнев: Ще преживеем шумните и крайни прояви, опозицията няма капацитет да предложи алтернатива
30.04.2025 "ДПС-Ново начало": Напомняме на управляващата тройка, че нашата подкрепа е за работа в полза на хората
30.04.2025 Костадинов призова за екстрадиране на бежанците от Сирия и Украйна
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Професор от БАН за предоставянето на водни ресурси на Гърция: Хуб...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).