Промените в НПК окончателно бяха приети

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
13:42 / 23.02.2024
1035
Парламентът прие на второ четене законопроект за изменение и допълнение в Наказателно-процесуалния кодекс, предаде репортер на "Фокус“.

Припомняме, че преди седмица президентът наложи вето върху текстовете, които Народното събрание, гласува в началото на месец февруари. С първоначалните промени на практика бе върнат Пленума към ВСС, както и бяха възстановени правомощията на главния прокурор, които които бяха отнети с шестата поправка с Конституцията.  

Новите текстове казват, че до избирането на нов Висш съдебен съвет и на Висш прокуроски съвет, Съдийската колегия и Прокурорската колегия към настоящото ВСС временно ще изпълняват функциите на Висш съдебен съвет и съответно Висш прокуроски съвет. Двете колегии ще изземат и функциите на пленума. Те също ще бъдат юридически лица със седалище в София и ще бъдат представлявани от един от изборните им членове, определени с решени на съответния съвет.

Съдийската и Прокурорската колегия към настоящото ВСС ще отговарят и за бюджета на съдебната власт.

Освен това, предвиждаше се главният прокурор и неговите заместници да могат да упражняват на изменената структура на прокуратурата функциите и правомощията си по чл. 138 и чл. 139 от Съдебната власт. Това трябваше да продължи до приемането на новите закони, с които да се продължи съдебната реформа. При гласуването обаче този параграф бе отхвърлен от залата, като единствено ГЕРБ-СДС и ДПС от управляващото мнозинство, ПП-ДБ се въздържаха.

Друга промяна в НПК касае разглеждането на мярката за неотклонение "задържане под стража“. С промените в обвиняемият и неговата защита ще могат да се запознаят с всички доказателства по досъдебното производство. В предишния вид на закона се предвиждаше да се дават само доказателства, въз основа на които се определя мярката "задържане под стража".

Дебатите

Петър Петров от "Възраждане“ коментира, че те ще подкрепят предложението за това обвиняемият и защитата да получават всички доказателства. Те обаче щели да гласуват "против“ промените в частта за съдебната власт, тъй като според тях противоречали на Конституцията.

Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС обяви, че промените, обхващащи съдебната система, трябва да се приемат, защото те са свързани с разпределянето на бюджета на съдебната власт. Той обясни, че това е най-добрият начин, по който да се отпуши работата на системата.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1132):
31.05.2024 Внесоха подписите за ново извънредно заседание на парламента
30.05.2024 Искат отново извънредно заседание на парламента, ето кога и защо
21.05.2024 ГЕРБ-СДС искат второ извънредно заседание за днес заради цените на тока
21.05.2024 Пеевски: Мечтата на Асен Василев беше да стане премиер, Христо Иванов поиска да бъде президент
21.05.2024 Извънредно заседание на парламента: Депутатите прекъсват ваканцията си заради пенсиите
20.05.2024 Стефан Янев: Посланието, което получаваме от българските граждани, е, че трябва да работим в коалиция
Още новини от Национални новини:
Андре Токев: Животът е едно уравнение и ние трябва да се забавляв...
Мундров: Да върнем доверието в машините, след това да вървим към ...
Почернена майка и автоинструктор: 500 лева кеш и взимаш шофьорска...
НИМХ сложи край на жегите с прогнозата си за близките дни
Красимир Георгиев, АКАБ: Целта е кандидат-шофьорите да отиват под...
Опасно: Близо 500 000 души у нас страдат от хранителни разстройст...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).