Психолози: Увеличава се броят на "прегорелите" служители

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
10:07 / 19.01.2014
886
Психолози от Бургас са се заели да преборят депресията на работното място, която най-често засяга комуникиращите с много хора. Професионалното "прегаряне" или синдромът "Бърнаут" не е за подценяване, защото води до намаляване на работоспособността, отчуждаване и не последно място депресия. В последните години той става като социален вирус. Причината - общуването със "заболели" влияе на цялостния работен климат.

"Все по-често срещаме "заболели" от "Бърнаут" на работно си място, в болницата, в магазина, в институции и на други места. Клиничната картина на пострадалите от синдрома преминава през няколко етапа. Започва с губене на енергия и ентусиазъм в работата, преминава през умора, апатия, черногледство и достига сериозни и необратими болести - физически заболявания, тежки форми на депресия, алкохолизъм, крайни форми на изолация", коментира психологът Кристина Георгиева. 

В момента тя и нейният екип провеждат обучения сред служители в Бургас, чиято цел е излизане от коловоза на професионалното "прегаряне".

Към обученията има необикновено голям интерес. Вече са сформирани групи с работници от различни фирми в областта. Често работодатели се обръщат към екипа на Кристина Георгиева, като по тяхно желание психолозите отиват на място или правят групите извън организацията.

Според специалистите най-усърдните работници са най-податливи на синдрома "Бърнаут". 

"Тази форма на работен стрес се отключва често при усърдните, отдадени на работата служители, влагащите много в това, което вършат. "Бърнаутът" е състояние на депресия, но породена от работна среда. Той е следствие от изгорели надежди и неслучили се очаквания в работата", допълва още Кристина Георгиева.

За превенцията на бърнаута е от значение предварителната информацията за проблема и неговото осъзнаване. 

"Лечението е трудно, но не невъзможно", твърди Кристина Георгиева. 

Специалистите съветват работодателите да провеждат периодични мероприятия, свързани с превенция на синдрома сред своите служители. Това ще доведе до подобряване на микроклимата в екипа, ще допринесе за преодоляване на налични конфликти, и ще повиши позитивната нагласа и качеството на работа.

Източник: Дарик


Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Проф. Ива Христова: Лаймската болест се доказва най-често с кръве...
Нинова: Нека не се примиряваме с експлоатацията на работещите, н...
България, Португалия и Италия са страните с най-застаряващо насел...
Кузман Илиев: Часовете за обучение, предвидени в шофьорските курс...
Огромно задръстване на Дунав мост в посока България. Пътуващите с...
Киселова: Цената на свободата винаги е висока


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).