Румен Радев: Внасям в НС предложение на национален референдум!

Автор: Лора Димитрова
Коментари (12)
19:10 / 09.05.2025
782
Внасям в НС предложение за национален референдум. Това заяви държавният глава Румен Радев, предаде репортер на "Фокус".

"България като пълноправен член на ЕС е изправена пред стратегическо решение – въвеждането на единната европейска валута. След по-малко от месец ще бъде обявен извънредния доклад за готовността на България за еврозоната. Противоречиви са оценките на всичките нива на обществената политика – в политическите нива, експертните среди и сред гражданите", каза той.

По думите му институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за бъдещето на България без да се вслушат в мнението на гражданите.

"Като президент съм убеден, че въвеждането на единна европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 г.?"

"Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрация и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация и ще даде възможност да се чуят всички аргументи "за“ и "против“, ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години", заяви държавният глава.

И добави: "Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи. Българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност. Референдумът ще допринесе за изработването на национален консенсус по темата за еврото и ще предотврати всички негативни последствия, които носят решения без подкрепата на мнозинството".

Според Радев референдумът няма да бъде прецедент. И припомни, че други държави членки също са се провеждали всенародни допитвания за въвеждане на еврото.

"Всеки опит на политическите сили да представят предлагания от мен референдум като референдум "за" или "против" европейското бъдеще на България, ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на ЕС, който има провото да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ", коментира още президентът Радев.


Виж коментарите (12)

Още по темата (1285):
09.05.2025 Лена Бориславова: Искаме държавата да не може да продава държавни имоти на лица, санкционирани по "Магнитски"
09.05.2025 Ще натоварят хотелиерите с нова такса, сигурно те ще си избият разхода през нашия джоб
09.05.2025 Кирил Петков: След като влезем в еврозоната, ние ще инициираме наш вот на недоверие на тема МВР
09.05.2025 Предлагат таван на таксите, събирани от ЧСИ. В момента при дълг от 200 лева, ти начисляват 600 лева отгоре
08.05.2025 Хасан Адемов: За пореден път въпросът за пенсионната реформа бе изместен от депутатските имунитети
08.05.2025 Социолог: Киселова все още има шанс да осъзнае политическия късмет, който има, и тежестта на мястото, което носи
Още новини от Национални новини:
Българка: При баницата се редуват кори и плънка с малко олио, док...
Лекар: Действията на Радев са поредната капка обществен саботаж
През 2022 г. президентът Радев каза, че "референдум за еврото" е ...
Празник е!
Автобус с военни и 2 тира катастрофираха на Прохода на Републикат...
Желязков: Категорично неприемливо е президентът Радев да чертае б...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).