Румен Радев се срещна с ръководството на Българската банка за развитие

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:01 / 20.01.2021
1477
Президентът Румен Радев проведе среща на "Дондуков“ 2 с изпълнителните директори на Българската банка за развитие (ББР) Николай Димитров и Панайот Филипов във връзка с домакинството на страната ни на инициативата за подобряване на регионалната  транспортна, енергийна и дигитална свързаност "Три морета“.  В края на миналата година Българската банка за развитие се присъедини към Инвестиционния фонд на инициативата като акционер клас "А“ с парична вноска от 20 млн. евро.

България, заедно с останалите държави, ще продължи да развива механизми за подобряване на процеса по взимане на решения в рамките на "Три морета“, подчерта на срещата Румен Радев. Като най-големи предизвикателства държавният глава открои информирането на обществото за критериите, по които се определят печелившите проекти, както и за механизмите за отпускане на финансиране. По думите на президента, реалните възможности на Инвестиционния фонд ще зависят от включването на все още колебаещите се страни по инициативата, както и на международни финансови институции и представители на частния сектор.

Изпълнителните директори подчертаха готовността на ББР за партньорство в рамките на "Три морета“. Те заявиха, че досега са се въздържали от участие в инициативата поради липсата на политическо решение за присъединяване към Инвестиционния фонд, което беше взето през септември 2020 г. До края на този месец се очаква банката да има утвърдено представителство в Управителния съвет и Надзорния съвет на Инвестиционния фонд, което  ще допринесе за пълноценното участие на българската страна.

Румен Радев подчерта, че България очаква инициативата "Три морета“ да се превърне в реален инструмент за социално и икономическо сближаване в Европа, за да се компенсират разликите в развитието на отделните региони на ЕС.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
И това доживяхме: КАТ няма да ни глобява за определени нарушения
Ще се сбъдне ли прогнозата за 50 лв. за килограм череши?
Баща на загинало в катастрофа момиче: Седем години по-късно все о...
Вицепрезидентът откри изложбата "Азбука и история" в шуменската р...
Кардиологът д-р Рада Прокопова: Нещата, които са вредни за сърдеч...
Български ученици с нови медали от престижно състезание


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).