Руслан Стефанов: България вече понася всички последствия от това, че сме вързани към еврозоната

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
13:31 / 26.01.2025
1734
Дебатът за еврозоната у нас е изключително изкривен. Българските политици трябва да бъдат откровени спрямо гражданите за това, че България реално е член на еврозоната заради валутния борд и връзването на лева с еврото и усеща директно ефектите от членството почти непрекъснато. Това каза програмният директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

По думите му България много по-бързо, на практика автоматично приема негативните шокове от еврозоната, за разлика от страни, които имат плаващи валутни курсове, като съседна Румъния, Унгария, Чехия или Полша. "България вече понася всички последствия от това, че сме вързани към еврозоната по твърд начин и е абсолютно неразумно и безсмислено да се стои още навън“, смята Стефанов.

Фактът, че България се забави толкова много с искането на конвергентен доклад според него показва липсата на ясно разбиране за приоритетите и изгодите на България от членството й еврозоната.

Руслан Стефанов смята, че датата 1 януари 2026 г. все още е постижима след подаване на конвергентен доклад след приемането на бюджета. "Трябва да е ясно, че има устойчивост и че се очаква финансите на държавата в следващите три-четири години да бъдат до 3% от БВП. Трябва да е ясно, че българското правителство в лицето на Министерство на финансите и БНБ трябва да положат много сериозни усилия за подготовка на хората и на самия технически преход“, подчерта той.

През последните четири години фискалната стабилност на страната е била сериозно нарушена поради политическата нестабилност в страната и непрекъснатата смяна на правителства, отбеляза икономистът. "Всички политически партии предлагаха бюджети, които да задоволят собствените им избиратели. В момента виждаме, че когато се обяви някаква идея за връщане на нормалността – възстановяване на ставки за ДДС, спиране на помощите заради високите цени на електроенергия на бизнеса, веднага се надига една огромна вълна. Всъщност българските данъкоплатци трябва да плащат на всяка от тези групи избиратели, в противен случай те ще натиснат политическите партии“, коментира Руслан Стефанов.

Според него непрестанното говорене за огромен дефицити е по-скоро политическо говорене, отколкото реалност. "Ясно е, че трябва да се прекратят изключенията за ДДС, които бяха въведени много отдавна, както и продължаващите помощи. Трябва да се отпуши и инвестиционната програма на правителството. Няма как непрекъснато и само с непопулярни мерки да се действа. Все пак България чака едни 10 милиарда по Плана за възстановяване и развитие и различните други фондове за преодоляване на последствията от зависимостта от Русия в енергетиката и за справедлив енергиен преход“, допълни Стефанов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (759):
01.05.2025 Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните операции след въвеждане на еврото
01.05.2025 Страховете от влизането ни в еврозоната: Оставаме безгласна буква?
01.05.2025 Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вместо към
еврото
30.04.2025 Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като да се качим на "Титаник" малко преди да се нахака в айсберга
29.04.2025 Ето кои стоки и услуги няма да подлежат на двойно обозначение на цените при влизането на България в еврозоната
28.04.2025 Теменужка Петкова: България очаква положителни заключения за влизането в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).