Ще събори ли Външно министерство правителството и как то се превърна в ябълката на раздора?

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
22:47 / 10.02.2024
845
Коментарът на седмицата на "Фокус" обхваща важните и ключовите моменти, които са се случили през изминалата седмица. В текста присъстват факти от материали на редакторите на "Фокус", както и авторски мнения, позиции и предположения. Оставя се място и за бъдещи въпроси, които да бъдат разисквани и на които ще търсят отговори.

По-малко от месец остава до ротацията, а тонът между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ отново се втвърди. И този път спорът е за пост, а именно кой трябва да поеме Външно министерство след шести март.

През седмицата "Продължаваме промяната – Демократична България“ поискаха Николай Денков да оглави МВнР. Основният мотив, който вторите в парламента изтъкнаха – ПП-ДБ трябва да има външнополитически канал.

Желанието им обаче бе пресечено от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той бе категоричен – Външно остава за ГЕРБ-СДС.

През цялата седмица двете политически сили разменяха аргументи помежду си защо те трябва да останат или съответно да поемат министерството. Това изостри риториката, а Борисов предупреди, че е готов да се ходи на избори, ако ПП-ДБ не направят крачка назад.

"Щом има червена линия, единственото, което можем да предложим, изборите да са две в едно", заяви Борисов.

В действителност в управленското споразумение между двете партии бе записано, че Денков трябва да оглави Образователното министерство на ротацията. Сега обаче желанията на ПП-ДБ са "евлюирали“ – така съпредседателят на групата Атанас Атанасов обясни желанието на коалицията да поеме МВнР.

Първоначално Борисов настоя Габриел да бъде и премиер, и външен министър. На това ПП-ДБ отвърнаха, че не отговаряло на европейските практики и нямало да бъде подходящо. В действителност обаче съчетаването на двата поста би било изключително трудно заради огромните ангажименти, които двата поста имат.

От ГЕРБ-СДС обаче предложиха трети човек да поеме Външно – името, което се завъртя в публичното пространство, е това на Марин Райков, който в момента заема поста на посланик на България в Лондон, а в миналото е бил и външен министър, и премиер. От ПП-ДБ обаче отново не дадоха индикация, че са съгласни на този вариант, а подчертаха, че ще искат Денков да оглави министерството.

Критика дойде и от ДПС. Делян Пеевски заяви, че ако някой може да счупи сглобката, то това биха били именно ПП-ДБ. Той ги призова да следват разписаното споразумение, но допълни, че от Движението са подготвени и за предсрочни парламентарни избори.

"Продължаваме промяната - Демократична България" трябва да си изпълнят договорката - господин Денков да си отиде в Образователното министерство, а ГЕРБ да решат кого искат в Министерството на външните работи“, коментира Пеевски.

Важен детайл от словесните престрелки между двете партии е, че до момента исканията Денков да бъде външен министър, са заявявани само представители на ПП. Първо, Лена Бориславова, а след това и Кирил Петков. От "Демократична България" не коментират получилата се ситуация. Единствено лидерът на ДСБ Атанас Атанасов подкрепи позицията на Петков и Бориславова.

За представителите на ПП обаче Външно министерство трябва да им бъде преотстъпено, а според Кирил Петков ГЕРБ имали още един министър в лицето на Калин Стоянов.

Спорът за министрите вероятно ще продължи и през следващите дни, а междувременно продължават и анализите на свършеното от останалите министри. Заявките към момента са, че смените в състава ще бъдат минимални и ще бъдат направени при крайна необходимост.

През седмицата оставката на земеделския министър Кирил Вътев отново бе поискана. И този път заради протести, които част от производителите продължават и в момента. Те настояваха за още средства, както и за реформи в сектора. След поредица от срещи и обсъждания, изпълнителната власт предложи да се подпише нов меморандум – с него се цели подпомагането на онези производители, които са на загуба през последните 12 месеца. Премиерът Денков обаче твърдо застана зад министъра си.

Упреци се чуха и към вътрешния министър Калин Стоянов заради случая с убийството Мартин Божанов – Нотариуса. Парламентът създаде специална комисия, която ще трябва да установи всички обстоятелства около Нотариуса и това има ли натиск върху български магистрати. Вече бяха направени заявки за изслушването както на ръководството на МВР, така и на главния прокурор Борислав Сарафов.

Така отмина още една наситена със събития седмица. Очакваме да разберем развръзката за Външно министерство и това какъв ще бъде изходът от ситуацията.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4):
20.02.2024 Василев: Събрали сме с 685 млн. лева повече данъци от началото на 2024
година
12.01.2024 Без резки движения – най-хубавото предстои
22.12.2023 Шестата поправка на Конституцията е факт, Бюджет 2024 е готов, а Нидерландия направи коледен подарък на България с "Да" за Шенген
08.12.2023 Игра на руски нефт и дерогация, договорка за "Пирогов"?
Още новини от Национални новини:
Президентът от Брацигово: От нас зависи да пренесем във времето в...
Какви мерки ще се вземат срещу преписвачите на Матури 2024?
Снимка на полицаи и възрастна жена стана абсолютен хит в мрежата
Майката на простреляното в главата дете от Враца с първи коментар...
Стефан Янев откри кампанията на ПП "Български възход" на Шипка с ...
Откриха издирваното дете


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).