Ситуацията с бежанците у нас ще ескалира в средата на септември

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (12)
17:12 / 02.09.2016
3431
Ситуацията с мигрантския натиск у нас е на път да ескалира в средата на месец септември. Мигрантските центрове, които са към МВР вече са препълнени, бежанските лагери към Държавна агенция за бежанците имат капацитет да поемат още около 1100 мигранта, а потокът на бежанци остава устойчив. 

Това сочи регулярният отчет на МВР за мигрантския натиск, с който БГНЕС разполага. 645 чужди граждани са задържани на територията на страната за периода 25 август - 01 септември. Данните показват, че през последната седмица на август няма промяна на мигрантския поток, спрямо средата на миналия месец, когато за период от седмица бяха задържани 650 лица. Задържането на по-голямата част от мигрантите миналата седмица е станало при опит да напуснат България по посока Сърбия. 

Установени са 482 лица на българо-сръбската граница. От началото на годината у нас са установени общо 12 341 мигранти. Ситуацията с бежанските центрове обаче продължава да се влошава, става ясно от статистиката на Държавна агенция за бежанците към Министерския съвет. Само за последната седмица в бежанските лагери са настанени нови 532 лица, което е ръст от 10%. ДАБ има капацитет да поеме до 5130 мигранти, а към момента в бежанските центрове се намират 4061, което 79% заетост. Ако тенденцията се запази, то само след две седмици, властите ще бъдат принудени да търсят нови места за временно настаняване на мигранти, които вече са влезли на наша територия. 

Почти половината от настанените в центровете на Агенцията за бежанците са от Афганистан, 20% са от Ирак и 18% от Сирия. По данните на ДАБ извън бежанските центрове, на собствена издръжка, се намират 412 души. Ситуацията с домовете за временно настаняване, които са към Дирекция "Миграция", продължава да се влошава, сочат и данните на МВР. Към момента капацитетът на заетост е 154% или при възможност да поемат 940 лица, в тях се намират 1446 души, като само последната седмица са били настанени още 102 лица. За последните седем дни, българските власти са успели да върнат обратно едва 23 незаконно пребиваващи граждани, от които петима са върнати на Турция.

 


Виж коментарите (12)

Още по темата (840):
10.03.2025 Анализатор: Може да се стигне до кървава война на религиозна основа в Сирия
22.01.2025 Франция издаде нова заповед за арест на Башар Асад
06.01.2025 Аналена Бербок "изчезна" от снимките с лидера на Сирия
02.01.2025 Башар Асад е бил отровен при опит за убийство в Москва?
23.12.2024 "Роза в пустинята" или "Първата дама на ада": Съпругата на Башар Асад е обвинена, че иска развод
11.12.2024 Вътрешният министър: Над 20 сирийски бежанци от лагерите в България искат да се върнат в Сирия
Още новини от Национални новини:
Градушка колкото орех е ударила няколко български села!
Калин Вельов напуска поста си на заместник-министър на културата
Какво се търси най-много в "Как се пише"?
Първи коментар на прокуратурата след безпрецедентната присъда на ...
Лекар предупреди: Болниците натрупват дългове за милиони!
Непълнолетен, осъден за убийство: Съветвам момчетата да не правят...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).