Специалист по наркотичните вещества: България посрещна прехода с 1700 официално регистрирани наркомани

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:17 / 17.08.2023
609
България посрещна прехода с 1700 официално регистрирани наркомани, т.е. влязохме в него с вече оформена нелегална употреба на опиати. Просто за това не се говореше. Това каза Юлиян Караджов – биохимик и специалист по наркотичните вещества, в предаването "Човекът на фокус" на "Фокус".  

Той обясни механизма на действие на психоактивните вещества. Те задействат системите медиатори, които са свързани с нервната система. "Медиаторът в мозъка – допамин, серотонин, окситоцин, е ключето, което влиза в ключалката, тя щраква и оттам нататък тръгва каскада от реакции и клетката реагира. Дрогите са шперцовете, т.е. те имитират ключалката, тя не може да ги разграничи от този ключ, за който е направена", обясни Юлиян Караджов. 

Допаминът е основният медиатор, който е свързан с мотивацията. "А мотивиращо е това, което е свързано с някакви приятни усещания. Има един център в мозъка, който се смята, че играе основна роля в поддържането на мотивацията и удоволствията и една огромна част от всякакви дейности, включително и това да вземеш дрога, вдигат допамина там. Т.е. мозъкът се научава, че като правиш това, ти става хубаво и създава мотивация да го повтаряш, когато можеш", обясни специалист по наркотичните вещества.  

Той обясни, че редица медицински изследвания показват, че зависимостта към марихуаната е сравнима с тази от кафето, докато зависимостта към тютюна – с тази от хероина. "Има осем официално публикувани в научната литература класации на дрогите по потенциал на зависимост, т.е. колко тежка може да е зависимостта, и повечето от тях слагат марихуаната около кафето. При хероина и никотина графиката как хората продрусват съвпада практически с точност до 1-2%", отбеляза Юлиян Караджов.   

Експертът коментира и широкото навлизане на райския газ като опиат. Той е използван в индустрията, хранителната промишленост и медицината от десетки години. Медицинският райски газ съдържа 30% кислород, докато в продавания във флакони и използван като опиат няма кислород. "Дишайки райски газ, човек не вдишва кислород. Замайването от една страна е от райския газ, а от друга страна е от това, че просто се задушаваш, но нищо не усещаш. Задушаването е от това, че не можеш да изкараш въглеродния диоксид от тялото си, а не от това, че няма кислород", обясни Юлиян Караджов.  

Честата употреба на райски газ причинява сериозни неврологични проблеми, подчерта биохимикът. Той унищожава витамин В12 в тялото, който е в много малки количества и е много важен. Лесният достъп, ниската цена и честата употреба създават сериозен риск, предупреди Караджов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Главчев: България остава изцяло ангажирана с отговора на НАТО, ЕС...
Дни преди новите ТЕЛК комисии: Лекари не знаят как ще работят с п...
Моторист загина след тежка катастрофа край Козлодуй
Край на прохладното време
Николай Марков категоричен: България трябва да спре военната си п...
Тагарев: Румен Радев се присъедини към скептиците в Б9, които зач...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).