Студентският празник навършва точно 100 години

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:53 / 08.12.2016
661
Здравото пиене, ядене и танци са ясни. Накъде без тях на студентския празник? Отдавна са резервирани механи, хижи, къщички, вили, дискотеки и др. Но я попитайте един произволен студент дали знае какво празнува и защо на 8 декември! Единици ще ви отговорят. И в това няма никаква драма. За тях е важно, че са заедно, че са това, което са, че са тук и сега, че са млади и умни и че всички хоризонти са пред тях. Да проследим откъде идва традицията да се отбелязва този уникален български празник! Измислен и наложен е само в България още през далечната 1916 г. и днес става точно на 100 години.

През 1902 г. студентите започват да честват патронния празник на Софийския университет, първоначално на 25 ноември - деня на свети Климент Охридски, един от Светите седмочисленици и патрон на Алма матер, който традиционно се смята за покровител на българското висше образование. На 31 март 1916 г. обаче българската администрация преминава към Григорианския календар. Понеже Българската православна църква продължава да използва Юлианския календар (до 1968 г.), датата на празника се измества с 13 дни напред и се чества на 8 декември. Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите. През 1962 г. празнуването на "Студентски празник - 8 декември" е възстановено. Фактът, че празникът 8 декември е само наш, го прави уникален.

Българските студенти са започнали своето обединение още в края на ХІХ век, и то не откъде да е, а от Австрия. Те възроптали срещу променения на 7 декември 1892 г. член 38 от Търновската конституция. Предстоящият през април 1893 г. годеж на княз Фердинанд с Мария Луиза Бурбонска бил повод за промяна на приетия през 1879 г. член, който гласял, че: "Българский княз и потомството му не могат да изповядват друга вяра, освен Православната. Само първий българский Княз, ако принадлежи към друга вяра, може да си остане в нея". Новата формулировка от 7 декември 1892 г. изцяло променила смисъла на закона: "Само Князът, който по избор е стъпил на българския престол, ако принадлежи към някое друго християнско изповедание, както той, така и първий престолонаследник, може да си остане в него". Както съобщава вестник "Черно море" от 19 декември 1892 г. (брой 72, стр. 3), българските студенти в Австрия се изправили срещу това решение: "Българските студенти се събраха вчера, на число 30, за да размислят върху проекта на правителството за изменение на Конституцията. Те, прочее решиха да протестират против този проект. Апелират към представителите на народа за запазването на целостта на Конституцията, завоювана с цената и кръвта на хиляди български граждани. Те апелират и към българските студенти, които патриотизмът задължава да вземат участие по този капитален въпрос".

Въпреки студентските протести през май 1893 г. Великото народно събрание приело промяната на чл.13 от Конституцията, но този факт не обезсърчил студентската младеж да отстоява своите идеи и да се бори за тяхното осъществяване.

Източник: Черно море


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Удрят по джоба на шофьорите с драстично увеличение на годишните т...
Поредна фишинг измама: Хакерите са все по-изобретателни, как да с...
Удариха ни по джоба, дюнерът поскъпна
Симеон Симеонов: Целта на всяка една професионална гимназия е да ...
Проф. Костадин Ангелов към ПП: Питайте си вашите хора, защо подпи...
БАБХ: Най-честото нарушение в магазините преди Великден е неясен ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).