Съвет: Изхвърлете тези уреди от дома си! Отопляването с тях е много. много скъпо

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
15:20 / 02.08.2022
1080
Хладилниците не трябва да се поставят близо до източници на топлина, като печка. Не трябва да се вкарват топли неща. Това обясни в студиото на "Здравей, България" по Нова тв Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност. Той допълни, че, ако не слагаме топли неща в хладилника, също може да спестим енергия.

"Хладилникът е постоянно включен. Колкото повече продукти има в него, толкова повече енергия трябва, за да се поддържа температурата", поясни специалистът.

"70% от енергията, която харчим, я харчим за отоплението на домовете си, останалите 30% се разпределят между уреди, осветление, топла вода. За тях мерките са по-лесни, те са предимно поведенчески, не струват толкова много пари и трябва да ги направим, но трябва да мислим и за отоплението".

Щорите пък помагат за поддържането на комфортни градуси в дома. Както предните зими така и тази, отоплението на климатик ще бъде най-евтиното.

"Когато направихме прехода от стандартни лампи с нажежаеми жички към лед лампи намалихме потребността пет пъти на крушка. В крайна сметка от една крушка, ако тя грее 1000 часа годишно, което е нормално, може да спестим 200 лева в един период от 5, 6, 7 години, и като пресметнем това за целия апартамент, си задаваме въпроса защо пък трябва да ги хвърлим тези пари“.

"Както предните зими така и тази, отоплението на климатик ще бъде най-евтиното. Това е истина от повече от десет години насам. Знаете в България все още се радваме на преференциални цени за бита за електричеството. Това не се отнася обаче за уредите за директно електричество. Те са най-скъпите - маслени радиатори, печки с реотани и духалки. Това не е решението. Съветвам, ако някой ползва такива уреди, да се сменят. Това директно отопляване е много, много скъпо. Те трябва да бъдат елиминирани от бита. Всеки друг тип отопление ще е по-евтин.“

"Поведенчески мерки съвсем спокойно могат да спестят 10-15% от потреблението. Автоматизация, мислене, кога да изгасим лампите, да не ги оставяме включени, кога да използваме различните уреди, може да спести до 20% от разходите за енергия. Струва си да опитате. Много често ни се струва, че това са пренебрежими разходи, но всъщност когато се съберат наистина си задаваме въпроса – защо пък трябва да хвърляме тези пари през прозореца“, съветва Драгомир Цанев.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Масови проверки на КЗП за ПОС терминали!
Изтече краен срок, свързан с ТЕЛК комисиите
Свалянето на Росен Желязков от новата сглобка ПП-ДБ, БСП, "Възраж...
МЕ: България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантира...
Нов дълг се очаква да бъде набран в средата на май, ето каква е с...
За първи път в Източна Европа и на кирилица: Когато в Пловдив зап...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).