Съюзът на съдиите в България: Поведението на Сарафов е недопустимо!

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (2)
16:54 / 30.05.2025
713
Съюзът на съдиите в България намира за недопустимо поведението на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов по време на обсъждането на заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет, проведено на 29.05.2025 г. на доклада за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи през 2024 г. Това се казва в официална позиция на съюза, изпратена до медиите.

"Съгласно чл. 130а, чл. 2, т. 5 от Конституцията, Пленумът на Висшия съдебен съвет изслушва и приема годишните доклади на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор за прилагането на закона и за дейността на съдилищата, прокуратурата и разследващите органи. Съгласно същата ал. 2 на чл. 130а от Конституцията, Пленумът се състои от всички членове на Висшия съдебен съвет. В този смисъл и съображения от никакъв характер не могат да оправдаят отказа на изпълняващия функциите главен прокурор да отговаря на въпроси на член на ВСС, поставени в рамките на обсъждането на представения годишен доклад.

Освен че отказа да отговаря на въпроси на членове на Висшия съдебен съвет и представители на Съдийската колегия на отправени му въпроси, и. ф. главен прокурор отправи необосновани по никакъв начин обвинения към един от тях – съдия Атанаска Дишева, за политическа пристрастност. Напомняме на господин Сарафов, че съдия Дишева е избрана за член на Висшия съдебен съвет от професионалната общност на съдиите при проведени преки избори. Проявеното от изпълняващия функциите главен прокурор незачитане на професионалния статут и личността на съдия Атанаска Дишева представлява неуважение и към излъчилите я за свой представител във Висшия съдебен съвет български съдии.

Изразяваме и разочарованието си, че принципните въпроси, отнасящи се до ръководството на прокуратурата от изпълняващия функциите главен прокурор не бяха зададени от останалите членове на Висшия съдебен съвет и останаха без отговор", се казва още в писмото.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Министър Караджов с мерки за пътническите влакове: Да има климати...
Две земетресения тази нощ в България
Пенсиите този месец ще закъснеят
Д-р Янчо Делчев: Цигарата е риск и за майчинството
От 1 юли определянето на цената на тока се променя – вижте как
Икономист: България е готова за членство в еврозоната от 2007 год...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).