Турция призна за проблеми с бежанците по нашата граница

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:36 / 23.06.2016
666
Има проблеми с връщането на нередовно влезли от Турция в България бежанци, но в момента се работи по неговото решаване. Това отговори турският посланик в Европейския съюз Селим Йенел на въпрос на Илияна Йотова - зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП. Тя постави въпроса защо Анкара нарушава двустранното споразумение с България за реадмисия на бежанци, както стана ясно през последните дни, в контекста на общото Споразумение за реадмисия ЕС-Турция.

Според Посланик Йенел "Споразумението е гласувано и ратифицирано, но не е изцяло работещо". То бе прието от Брюксел и Анкара през 2014 г. и трябваше да влезе в сила три години по-късно, през 2017 г. в частта си, отнасяща се до граждани на трети страни. На срещата на върха между ЕС и Турция обаче, проведена в Брюксел на 29 ноември 2015 г., страните се споразумяха допълнителната клауза за реадмисия на граждани на трети страни да влезе в сила още от 1 юни 2016 г. От турска страна споразумението бе подписано от президента Ердоган на 18 май т.г. и бе обнародвано два дни по-късно. В момента се очаква одобрението на турския Министерски съвет, който ще разгледа въпроса като спешен, за да може допълнителните клаузи за граждани на трети държави да влязат в сила и да се пристъпи към ефективно изпълнение на реадмисията.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...
Българки спретнаха зрелищно шоу пред очите на стотици туристи от ...
Габриела Димчева: През месец март работа са започнали близо 17 00...
Холестеролът: Приятел, враг или и двете – кои са стойностите, кои...
Наталия Киселова за F-16: Трябва да се пази животът на летците, к...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).